Pratite nas

Zanimljivosti

4 znaka da ste pred razvodom: KAD BROD POČNE DA TONE..

Published

on

Klijenti mi često kažu da su primijetili te znakove prije nego što je došlo do razvoda, ali nisu na njih obraćali pažnju. Istina, ne mogu se svi brakovi spasiti, ali neki bi i mogli, kaže Lisa Peper, advokat iz Londona specijalizovana za razvode. Napominje da se raspad veze može ponekad izbjeći ako se na vrijeme obrati pažnja na znakove upozorenja i nešto preduzme. Ovo su 4 tipična znaka da veza ide u pogrešnom smjeru:

Komunikacija je postala siromašna
Zastoj u komunikaciji, kada vam se čini da više ne možete da doprete do svojeg partnera, može i te kako da uzdrma temelje svake veze – kada se neko namjerno ili slučajno udaljava od vas.

– To jednostavno može da bude to da na kraju dana ne dijelite detalje vašeg dana ili veče provodite u različitim sobama u posebnim aktivnostima . Naravno, ne morate imati duboke i smislene sadržaje baš svaki dan da bi održali dobru komunikaciju, ali ako smatrate da između vas postoji sve veći jaz, tada je vrijeme da se nešto preduzme prije nego stvari postanu još lošije – kazala je advokat Peper za Dejli Mejl.

Rješenje: Kao i kod svega, prvo i osnovno je priznati da postoji problem. Za početak, planirajte vrijeme koje ćete provesti zajedno u razgovoru, na primjer – jedno veče ugasite televizor i razgovarajte. Važno je svaki dan odvojiti vrijeme da bi prenijeli jedno drugome šta ste proživjeli tog dana. Čak i kratka zajednička šetnja će pomoći.
– To je vrijeme kada morate da odredite svoje prioritete, odlučite šta zaista želite. Naime, ako to oboje iskreno želite, taj jaz koji je nastao među vama, možete premostiti. Ukoliko sami ne možete da riješite problem, potražite savjet savjetnika za brak i veze – kaže Peperova.

Prestali ste da slušate jedno drugo
– Komunicirate, ali na negativan način koji štetno utiče na vašu vezu. Svađate se oko svega, od beznačajnih stvari do velikih problema. Svađate i prepirete se stalno, ne uspijevate da zaista slušate i razumijete jedno drugo – objašnjava advokat.
Kaže kako u takvoj situaciji treba da se zapitate: „Kada je to prepiranje zapravo riješilo problem?“. Problem niste riješili već ste samo jedno drugome rekli gomilu ružnih stvari.

– Često čujem od klijenata kako su prestali da slušaju jedno drugo – dodaje.

Rješenje: Umjesto ljutog i glasnog izlaganja, radije mirno razgovarajte o problemima. Održavanjem srdačnog odnosa, brzo ćete doći do korijena problema, a tada će se i put prema rješenju početi nazirati.

– Počinite rečenice otprilike ovako: „Osjećam se…“. To često može smiriti stvari, posebno ako priznate da bi trebalo da gledate i doživljavate stvari na drugačiji način. Važno je drugoj strani dati do znanja kako se osjećamo – savjetuje advokat.

Konstantno nepoštovanje, podbadanje
U braku i ljubavnim vezama uopšte, nepoštovanje može imati mnogo lica – od, na primjer, suptilnog tretiranja supruge kao trofeja do podbadanja, spuštanja, kritikovanja…Nepoštovanje partnera je zapravo jedan oblik agresije i dok to traje, mjesta za ljubav nema. Kada nekoga zasta volite, tada automatski brinete o tome kako se osjeća i hoće li ga vaše riječi ili postupci povrijediti.Ako se međusobno ne poštujete, tada se ni ne volite duboko i iskreno.

Rješenje: Ako smatrate da se za vaš odnos vrijedi boriti, tada morate da počnete da se ponašate kako treba, prvenstveno treba da budete ljubazni i brižni jedno prema drugome.

Više nemate pozitivnih iluzija
Prema jednom istraživanju, parovi koji imaju pozitivne iluzije jedno prema drugome, vjerovatnije će dugo biti zajedno. Parovi koji imaju tendenciju da vide ono najbolje jedno u drugom, oni ocjenjuju jedno drugo kao nekoga atraktivnog, inteligentnog ili možda humorističnog. S druge strane, ako mislite da je vaš partner neuzbudljiv u svemu i ne vidite ništa pozitivno u njemu, tada je vaša veza u problemima.

Rješenje: Pokušajte da ponovo „stavite ružičaste naočare“ i gledate partnera onako kao kada ste se upoznali, pronađite ono dobro, pozitivno, privlačno i zanimljivo na njemu. Razmislite koliko vam vrijedi odnos koji imate i ako shvatite da se vrijedi boriti, tada se usresredite na ono pozitivno, umjesto da uvijek gledate samo negativno. Zapamtite, niko nije savršen pa tako niti vaš partner, ali ni vi sami. Svijet oko sebe možete gledati tako da vidite sve pozitivno ili sve negativno – izbor je isključivo na vama. (Naj portal)

Zanimljivosti

Misterije: Kako je grad sa 40.000 stanovnika nestao preko noći?

Published

on

Prije oko 4.500 godina nastao je grad Mohendžo-daro, koji se nalazio na području današnjeg Pakistana. Grad je na svom vrhuncu imao i do 40.000 stanovnika. Onda je iznenada nestao u ruševinama.

Mohendžo-daro je jedno od najvećih gradova civilizacije Harapan ili civilizacije doline Inda. Rakhaldas Bandiopadhiai ga je otkrio 1922. godine.

Parirao velikim silama

Tokom 1930-ih, velika iskopavanja su sprovedena na lokalitetu pod vođstvom Sir Johna Marshalla, D.K. Dikshita i Earnesta MCcaya.

Iskopavanja se i dalje sprovode. Međutim, želja mnogih arheologa je da se ovo nalazište maksimalno zaštiti od spoljnih faktora ili da se zatrpa, jer će brzo nestati.

Ovaj grad je, bez sumnje, parirao velikim silama starog Egipta, Mesopotamije i Krita. Život u ovom gradu je trajao jako dugo, on se razvijao i rastao, dok iznenadan nije pao i nestao.

Drugi gradovi civilizacije u dolini Inda propale su otprilike u isto vrijeme.

Inače, Mohendžo-daro u prevodu na znači “Humka mrtvih ljudi”. Prema UNESCO-u, nalazište se prostire na 250 hektara. Ali je samo trećina arheološki iskopana.

Grad je nastao oko 2.500 godina prije nove ere i njegova izgradnja je bila dobro planirana, na šta ukazuje urbani plan grada. Veći dio grada bio je izgrađen od pečene cigle, koje su bile standardizovani građevinski materijal.

Na svom vrhuncu, metropola je imala ravne puteve koji su se ukrštali pod pravim uglom, stvarajući gradske blokove poređane sa gradskim centrima, javnim kupatilima, kulturnim centrima, sakralnim građevinama za sveštenike, složenim sistemom odvodnjavanja i velikom žitnicom.

Ovo je 10 najljepših svjetskih gradova: POGODITE KOJI JE PRVI NA LISTI

Kuće su bile opremljene kupatilima od cigle, a mnoge su imale i toalete. Otpadne vode iz njih su odvođene u dobro izgrađene kanalizacije koje su tekle duž središta ulica, pokrivene ciglama ili kamenim pločama. Cisterne i bunari fino izgrađeni od pečene cigle su održavali javne zalihe pitke vode.

Pored svega što drevni grad jedne civilizacije može da sadrži bilo bi očekivano pronaći i grad mrtvih, odnosno groblje. Ali groblje nije otkriveno. Umjesto toga pronađeni su skeletni ostaci 40 osoba rasuti po čitavom drevnom gradu.

Napušteni grad

Oko 1800. do 1700. godine prije nove ere, Mohendžo-daro biva napušten. Ranije se mislilo da je grad uništen napadom spoljnih neprijatelja, poput indoevropljana. Međutim, nema tragova požara, niti bilo kakve razorne katastrofe.

U slojevima ruševina, pepela i krhotina nađeno je 40 skeleta. Neki su ležali na ulicama u zgrčenim položajima poput žrtava kastastrofalnog događaja.

U prostoriji sa javnim bunarom, u jednom dijelu grada, pronađeni su skeleti dvije osobe za koje se činilo da su očajnički koristile svoje posljednje ostatke energije da se popnu uz stepenice i da izađu na ulicu.

U blizini su ležali prevrnuti ostaci još dvojice. Na drugim mestima u toj oblasti pronađeni su “čudno izobličeni” i nekompletni ostaci devet osoba, vjerovatno bačenih u jamu.

U uličici između dvije kuće u drugoj oblasti, još šest skeleta je bilo prekriveno zemljom.

Često se ova scena na nalazištu dovodila u vezu sa napadom neprijatelja.

Međutim, fizičko antropološka studija Keneta Kenedija dokazala je da oni nisu ubijeni, već da su umrli od nečega drugog što nije ostavilo tragove na skeletnim ostacima.

Uspomene iz sarajevskih kafića: ŠTA PIJEŠ, ŠTA ĆE TI TREBA POPITI?

Budući da je ona sprovedena jako davno, nije na odmet odraditi ponovo antropološku analizu skeleta sa fizičko-hemijskim analizama, prenosi Nova.

Značajni dokazi

Jedna od novijih teorija jeste da je drevni grad pretrpio velike poplave i da su ljudi umrli od posljedica bolesti koje se prenose vodom, kao što je kolera.

Nedavna istraživanja otkrila su značajne dokaze o poplavama u Mohendžo-darou u obliku mnogih slojeva muljevite gline.

Rijeka Ind je bila sklona da promijeni svoj tok i kroz vjekove se postepeno kretala prema istoku, što je povremeno dovodilo do poplava unutar granica grada.

Zaista, činilo se da su masivne platforme od cigli na kojima je izgrađen grad i utvrđenja oko njegovih dijelova dizajnirani da obezbijede zaštitu od takvih poplava.

Uslovi bi bili idealni za širenje bolesti koje se prenose vodom, posebno kolere, iako se ne može dokazati da su se pojavile epidemije kolere.

Možda je u pitanju neka druga zarazna bolest, za koju su neophodna dodatna ispitivanja skeleta, prenosi “sveoarheologiji”.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending