Zdravlje i ljepota
10 zanimljivih, jedinstvenih biljaka i kako ih iskoristiti: Sveti bosiljak umiruje i najnapetije živce, ruta tjera štetočine i duhove
- Ashwagandha
je izuzetno moćna biljka koja se često koristi u ajurvedskoj medicini (tradicionalno u Indiji) za smanjenje upale, smanjenje stresa i povećanje libida. Ova rijetka biljka ima svojstva borbe protiv raka, a mogu se koristiti i listovi i korijeni. Na sanskrtu, ashwagandha otprilike znači “miris konja”, što se odnosi na njen jak miris i sposobnost da poveća snagu u vitalnosti kod onih koji koriste to medicinski. Mnogi ljudi koriste amazonsku ashwagandhu kao zdravstveni dodatak za ublažavanje stresa i podršku anksioznosti u tijelu, a smatra se da je njena korist široko rasprostranjena.
Skuhajte ashwagandha čaj od osušenih listova u vrućoj vodi i medu. Osim toga, korijen često možete pronaći u obliku praha, bilo u obliku kapsule ili nešto što možete umiješati u svoj čaj.
2. Tulsi (Sveti bosiljak)
Tulsi, ili sveti bosiljak, je još jedna vrlo istaknuta biljka u ajurvedskoj medicini. U Indiji se smatra svetom biljkom i koristi se u mnogim vjerskim i duhovnim ceremonijama. Tulsi može pomoći u liječenju prehlade i gripe, kao i ublažiti bolove u tijelu. Ulja u biljkama tulsi često se koriste kao antioksidansi. Njegovi cvjetovi, listovi, sjemenke i ulja koriste se na različite načine.
Od listova tulsija pravi se ukusan i umirujući čaj koji će vas ostaviti opuštenim i vjerovatno u odličnom raspoloženju. Ako ne želite da pijete čaj, možete pronaći i tulsi u obliku tableta ili kao eterično ulje koje ćete koristiti lokalno ili raspršiti u svojoj sobi.
3. Zimski čuber
Zimski čuber je kulinarska biljka iz porodice mente koja ima malo začina i intenzivnog okusa. Iako nije uobičajena ljekovita biljka, ima nekoliko ljekovitih svojstava. Kaže se da čaj od ove biljke pomaže kod problema sa probavom i plućima. Ova biljka je odličan dodatak jelima od ribe, pasulja i piletine.
Osim toga, eterična ulja zimskog čubra mogu se koristiti za ublažavanje bolova od uboda i ugriza buba.
4. Gavez –
Gavez je jedna od najpopularnijih i najsvestranijih ljekovitih biljaka. Također poznat kao pletena kost, pomaže u smanjenju otoka od povreda, uključujući slomljene kosti. Takođe može pomoći u zacjeljivanju rana, opekotina i ogrebotina i vrlo je umirujuće na opekotine od sunca. Napravite oblog ili melem od lišća gaveza koji ćete staviti na svoje rane.
5. Majčinski vratić
Majčinski vratić (eng. Fewerfew), je biljka koja radi upravo ono što zvuči kao da bi mogla učiniti – smanjuje temperaturu, glavobolju, pa čak i migrenu. Ima protuupalna svojstva i može otvoriti ograničen protok krvi, čime se smanjuje pritisak koji se osjeća kroz glavobolje i groznicu. Iako je cijenjena zbog svojih malih bijelih i žutih cvjetova i osvježavajućeg mirisa, također odbija uobičajene vrtne štetočine, uključujući i nepoželjne insekte . Koristite je u čaju ili kao tinkturu. Ako vam se sviđa ukus, svježe listove možete isjeckati i na salatu ili u sendvič.
6. Limunska verbena
Limunska verbena je jedna od omiljenih biljaka ljubitelja alternativne medicine. Njegov zamamni miris i živahan okus limuna čine ga odličnim dodatkom mješavini čaja ili čak desertu. Limun verbena je izuzetno aromatična i bila je popularna kao parfem u doba španskih konkvistadora. Limun verbena je veoma popularna kao sušena biljka jer tako dugo zadržava svoj ukus i miris. U hrani se često koristi u čajevima, preljevima za salate i desertima.
Alternativne upotrebe uključuju korištenje svježih listova verbene u prirodnim sredstvima za čišćenje u domaćinstvu, potpourri jastucima i osvježivačima za veš.
7. Agrimonija
Agrimonija je posebno moćna i rijetka ljekovita biljka. Ova biljka rješava probleme sa želucem i jetrom i ima adstringentni kvalitet koji može biti koristan u tretiranju vanjskih rana. Agrimonija također ima antibakterijska svojstva koja pomažu u čišćenju rana. Agrimonija se može koristiti svježa ili osušena. Upotrijebite ga osušenog da napravite umirujući čaj. Možete napraviti čaj od listova, cvjetova, pa čak i stabljika biljke agrimonije. Agrimonija se također može koristiti lokalno kao pomoć u liječenju različitih stanja kože.
8. Ruta
Ruta je biljka sa kojom se mora pažljivo rukovati. Eterična ulja rute se ne miješaju dobro s UV zracima – pa ako se očešete o biljku kada je sunce vani, nemojte se iznenaditi ako na koži dobijete brazde i plikove. Srećom, jedinstveni oblik listova čini rutu prilično lako uočiti. S rutom je najbolje rukovati zaštitnom odjećom i rukavicama.
Ova mediteranska biljka korištena je za odvraćanje zlih duhova u srednjem vijeku. Danas je poznato da pomaže kod grčeva i PMS-a, kao i kod problema i tegoba oko očiju. Snažan miris rute odvraća mnoge vrtne štetočine, čineći je još poželjnijom.
Rutu koristite pažljivo, jer neki travari sugerišu da rutu ne treba uzimati interno. Napomena: Trudnice bi trebale izbjegavati ovu biljku.
Bronzani komorač
Čipkasti listovi i aromatične osobine bronzanog komorača čine ga izuzetno poželjnom kulinarskom biljkom koja se slučajno može pohvaliti i ljekovitim svojstvima. Bronzani komorač pomaže u ublažavanju nadimanja i probave i često se uzima kao umirujući čaj. Osušene sjemenke bronzanog komorača predstavljaju odličan zalogaj poput slatkiša, dok su svježi listovi odlični za ribu i preljeve za salatu. Pustite da procvjeta u vašem vrtu da privuče oprašivače i druge korisne insekte.
Valerijana
Valerijana je neobična i rijetka biljka, koja se naziva i “valijum za siromašne”. Valerijana je sedativ koji će vam sigurno pomoći da zaspite. Oni koji traže biljne lijekove za hrkanje često također traže pomoć za spavanje općenito i okreću se valerijani. Valerijanu treba koristiti oprezno, jer može uzrokovati neke neželjene nuspojave kao što su glavobolja ili vrtoglavica. Ako se odlučite isprobati, probajte čaj ili kapsulu. (Naj portal)
Zdravlje i ljepota
Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE
Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE
Senf je gotovo neizostavan kao dodatak jelu, kada su u pitanju đakonije od mesa. On možda ne spada u namirnice koje se smatraju važnim prirodnim lijekovima, ali nije loše da znate kako tačno on može da utiče pozitivno na vaš organizam.
Korištenje senfa se ponekad preporučuje u medicinske svrhe, jer on u sebi sadrži ljekovita svojstva slačice, koja je osnovni sastojak ovog namaza. Ovo je naročito slučaj ako je senf domaći i ako ne sadrži vještačke boje i arome.
Senf je bogat željezom, fosforom, magnezijumom, selenom i natrijumom. Sadrži brojne proteine i vitamin A. Hladan vazduh u toku zime često prouzrokuje promuklost i upalu grla. U tim slučajevima, domaći preparat koji sadrži senf, može da vam pomogne.
Potrebni su vam senf, sok od pola limuna, kašičica soli, kašičica meda. Sve se kuha u pola šolje vode oko 10 minuta, pa kada se ohladi, isperite grlo, po gutljaj-dva dok se sve ne potroši.
Ne biste možda ni pomislili na to, ali ako senf namažete na mišić pod upalom, lakše ćete se riješiti i tog problema. U te svrhe može se napraviti i kupka od vruće vode, senfa i jedne kašičice morske soli.
Slična kupka, samo sa manjom količinom sastojaka, može da se koristi i kada su u pitanju bolne i otečene noge. Pojedina istraživanja koja su sprovedena u posljednjih nekoliko godina, ukazala su čak i na antikancerogena djejstva senfa, odnosno slačice. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON