Pratite nas

Zanimljivosti

Vjerski praznici: ZAŠTO MUSLIMANI KOLJU KURBAN?

Published

on

Klanjanjem bajram-namaza započeo je Kurban-bajram, drugi najveći praznik u islamskom kalendaru nakon Ramazanskog bajrama.

Perzijsko porijeklo

Bajram Šerif Mubarek Olsun, tradicionalna je rečenica kojom se čestita najveći muslimanski praznik Bajram.

A da li znate šta znači?

Riječ Bajram je perzijskog porijekla, a na turskom znači praznik.

Riječ Šerif, koja je arapskog porijekla, na turskom znači čestit. Blagoslovljen znači riječ Mubarek na turskom, a riječ je inače arapskog porijekla.

Olsun na turskom znači ‘neka bude’.

To znači da čestitka: Bajram Šerif Mubarek Olsun zapravo znači:

“Neka ti je blagoslovljen čestit praznik.

Kada odgovorite “Allah razi olsun”, znači da ste rekli “neka Allah bude zadovoljan tobom”.

Kurban-bajram danas muslimani obilježavaju širom svijeta, a ono što je sastavni dio ovog praznika je klanje kurbana. Ovan/ovca (kurban) treba imati godinu dana i da je ušla/ušao u drugu.

Onaj koji kolje kurban, tim činom se približava Bogu. Kurban koji se kolje jeste žrtva koja se prinosi Gospodaru Allahu (Bogu), iz zahvalnosti za blagodati kojima je vjernike obasuo.

U terminološkom smislu kurban znači: “Zaklati devu, kravu, ovcu ili kozu na dane Bajrama, u određeno vrijeme, želeći se tim činom približiti Uzvišenom Allahu.”

Na osnovu vjerskih propisa, kurban je dužan klati svako ko je punoljetan, slobodan i pametan.

Klanjem kurbana se žrtvuje jedan od ni'meta (op.a. blagodati) koje je darovao Uzvišeni Allah. On daje, a Njemu žrtvu prinose. U tom su smislu i riječi Uzvišenog: “…jedite ih, a nahranite i onoga koji ne prosi, a i onoga koji prosi; tako smo vam ih potčinili da biste zahvalni bili. Do Allaha neće doprijeti meso njihovo i krv njihova, ali će Mu stići iskreno učinjena dobra djela vaša” (El-Hadždž, 36-37).

U kurban nije dozvoljeno klati stoku koja je jako bolesna i nije sama sposobna doći do mjesta klanja, ćoravu ili potpuno slijepu, hromu koja nije sposobna sama hodati, iščupanog roga, repa ili uha iz korijena, onu koja je mršava ili nema zuba.

Tri dijela

Kurban se kolje prvog dana nakon klanjanja bajram-namaza i može se klati sve do zalaska sunca trećeg dana Bajrama.

Kurbansko meso se dijeli kao sadaka. Žrtveno meso se dijeli na tri dijela: jedan za porodicu, jedan za komšije i rodbinu i jedan za siromašne. (Naj portal)

Zanimljivosti

Plavi Orkestar ponovo u originalnoj postavi: Mi smo posljednji dinosaurusi u regionu

Published

on

Ljubitelji Plavog Orkestra, jednog od najpopularnijih bendova na prostorima bivše Jugoslavije, mogli bi se radovati u nadolazećoj 2025. godini.

Kruže glasine

Naime, u muzičkim krugovima već neko vrijeme kruže glasine da će se Saši Lošiću Loši i braći Ćeremida pridružiti originalni gitarist Mladen Pavičić Pava, koautor legendarnog hita ‘Suada’.

U martu 2025. navršava se tačno 40 godina od objave njihovog debitantskog albuma ‘Soldatski bal’. To bi mogao biti savršen povod za ponovno okupljanje u izvornoj postavi. Tokom koje su izdali albume ‘Soldatski bal’, ‘Smrt fašizmu’, ‘Sunce na prozoru’ i ‘Simpatija’, koje su pratile istoimene turneje.

Tragične okolnosti rata u bivšoj Jugoslaviji razdvojile su članove grupe, a Mladena Pavičića Pavu put je odveo u daleku Kanadu, gdje od tada nije svirao sa svojim prijateljima iz benda.

– Plavi Orkestar jedini je bend na ovim prostorima koji je doživio popularnost nalik Beatlesima. Njihovi su se albumi prodavali u stotinama hiljada primjeraka, a obožavatelji su čak kampovali pred hotelima u kojima su odsjedali. Lošu, Pavu i braću Ćeremida gledali su kao svoje najveće idole.

Masovna histerija

Karijera benda započela je 1983. u Sarajevu u sklopu pokreta Novi primitivizam, koji je iznjedrio i Elvisa J Kurtovicha i Zabranjeno pušenje. No izlaskom prvog albuma ‘Soldatski bal’ 1985. godine, te hitovima poput ‘Bolje biti pijan nego star’, ‘Suada’ i ‘Goodbye Teens’, Plavi Orkestar postao je fenomen na prostoru bivše Jugoslavije – piše Tportal.hr.

Svjedočili smo maniji kakva nikada prije nije viđena. Novinari su tada pisali o fenomenu Plavog Orkestra kao o ‘posljednjoj masovnoj histeriji u Jugoslaviji’, a jedan ih je strani novinar prozvao ‘istočnoevropskim Beatlesima iza željezne zavjese’.

Ako se dugo očekivano ponovno okupljanje dogodi, originalni Plavi Orkestar nastupiće zajedno prvi put nakon 35 godina.

Benigna pojava

– Plavi Orkestar ljudi su uvijek doživljavali kao benignu pojavu – poput ćevapa, sladoleda, čovječje ribice – s kojom niko nema problema. Ako gledamo Plavi Orkestar kao pojavu, onda smo valjda posljednji dinosaurusi u regionu – rekao je Saša Lošić Loša.

Vijest je pomenuti portal provjerio kod muzičkog promotora Tomislava Kašljevića. On je potvrdio da se o povratku originalnog Plavog Orkestra trenutno vode razgovori.

– Učinićemo sve da ostvarimo povratak originalne postave Plavog Orkestra, uz koju su odrastale generacije. Razgovori su još u toku, uskoro ćemo objaviti nove informacije. Ovo ne vidimo samo kao poslovnu priliku, već i kao događaj koji će ostaviti emotivni trag u cijelom regionu – rekao je Kašljević.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending