Parapsihologija
Ponekad je dobro tračati: ŠTO SE VIŠE ŽALITE I KUKATE, MANJE STE POD STRESOM!
Ima dana kada baš i ne volite svoj posao, koliko god inače u njemu uživali. Možda se niste naspavali, možda ste jednostavno umorni i očekujete odlazak na godišnji, a možda jednostavno žalite za vikendom iza vas. Tada postajete onaj kolega koji stalno nešto ‘kuka’, zanovijeta, s nečim nije zadovoljan i unosi lošu atmosferu u poslovno okruženje.
No to kukanje nije uvijek baš i tako loše, i ima svojih pozitivnih efekata na dinamiku cijelog kolektiva. Tako barem kažu stručnjaci. Naime, posljednje istraživanje, provedeno na sveučilištu u Melbourneu, pokazalo je kako kukanje ili žaljenje oko posla, posebno ako se podijeli s drugim kolegama, pomaže osobi da se osjeća bolje. Pomaže u rješavanju problema, ali i omogućava povezivanje kolega tj. njihovo zbližavanje.
Istraživanje je provela liječnica Vanesa Poutier koja je posmatrala kako se sa poslovnim brigama nosi grupa ljekara i medicinskih sestara na odjelu onkologije jedne američke bolnice na srednjem zapadu. Bila je na više od 50 njihovih jutarnjih sastanaka i razgovarala s bolničkim osobljem. Zaključila je kako je prigovaranje oko posla jednako važno za atmosferu kolektiva kao što su šale, i zabava na poslu.
Suština žaljenja na poslu među kolegama nije samo u dobrom osjećaju kojeg imate kada svoje probleme podijelite s nekim ko vas razumije i ko vam može pomoći, već je dobro i zbog saosjećanja kojeg dobijate od kolega. Na takav način se zapravo povezujete, stvarate bliske veze. Takvu razmjenu Poutier naziva malim ritualima ili ceremonijama, piše Vice.
“Jedna od najboljih stvari koje sam primijetila u takvom slučaju je što su ti rituali pomogli ljekarima i sestrama da shvate da na sličan način reaguju na slične događaje, situacije i da nisu puno drugačiji”, rekla je.
Takvo povezivanje omogućava im da pronađu sličnosti u reakciji i izazovima s kojima se susreću svakodnevno. No granica između produktivnog kukanja i dosađivanja kolegama na poslu jako je tanka, te bi trebali pripaziti na sljedeće:
“Možete se žaliti na ljude koji nisu u prostoriji a svoje pritužbe morate usmjeriti na one koji su izvan vašeg kolektiva. Vaša meta mora biti neko ili nešto oko čega se možete složiti, kao što je radna struktura ili neki zaposlenik koje je težak za saradnju ali je iz nekog drugog odjela. Nikada ne bi trebali podijeliti žaljenje ili kukanje oko pojedinca koji je član vašeg tima”, naglašava Poutier. (Naj portal/Foto: Instagram)
Parapsihologija
Predznak za današnje vrijeme: ŠTA NAS OČEKUJE NAKON PUCANJA “KAMENA SMRTI” U JAPANU?
Predznak za današnje vrijeme: ŠTA NAS OČEKUJE NAKON PUCANJA “KAMENA SMRTI” U JAPANU?
Sessho-seki, ili “kamen ubica”, pronađen je napuknut na pola u Nacionalnom parku Nikko, oko 160 kilometara sjeverno od Tokija. Niko ne zna šta je tačno uzrokovalo pucanje kamena. O tome je govorio Nick Kapur, profesor historije na Univerzitetu Rutgers u Camdenu, New Jersey, piše CNN.
Više verzija legende
Svake zime voda je mogla prodrijeti u pukotinu, smrznuti se, a zatim proširiti, rekao je., te dodao kako mnogi vjeruju u staru legendu, koja se vezuje za “Kamen smrti”
Postoji više verzija legende, ali se vjerovalo da je Tamamo-no-Mae, deveterorepa lisica, bila zarobljena u toj stijeni gotovo 900 godina. Sve se priče usredotočuju na cara Tobe, koji je vladao Japanom od 1107. do 1123. godine.
Tamamo-no-Mae je bila poznata po svojim sposobnostima mijenjanja oblika, pa se transformirala u prekrasnu ženu i zapela za oko cara, ispričao je Kapur.
Kako se ona približavala caru, on se teško razbolio, rekao je Kapur. Sudski astrolog koristio je proricanje kako bi utvrdio da je Tamamo-no-Mae krivac. Nakon što je njezin plan bio osujećen, pobjegla je u divljinu, mijenjajući oblike kako bi pokušala ostati skrivena, rekao je.
Međutim, samuraj koji je poslao za njom na kraju je uhvatio duh lisice. Kada ju je jedan od ratnika pogodio strijelom, njen fizički oblik je ubijen, pa se njen duh pretvorio u kamen, ispričao je.
Dodirnite kamen
Legenda kaže da ako dodirnete kamen, umirete, pa otuda i naziv “kamen koji ubija”, rekao je Kapur.
Naravno da nema dokaza o bilo kakvim nadnaravnim sposobnostima kamena, ali njegova jedinstvena lokacija možda je dala zalet glasinama, objasnila je Yoshiko Okuyama, profesorica japanskih studija na Univerzitetu Hawaiʻi u Hilu.
Kamen se nalazi u blizini više vulkana, tako da je povremeno ispuštanje plinova tokom godina moglo ubiti neke životinje ili ljude, rekla je. Bio je vrhunsko turističko mjesto koje je naglo poraslo u popularnosti.
Duh ove lisice se često pojavljivao u modernim japanskim medijima, najčešće kao negativac koja postaje heroj. U starijim japanskim mitovima, priče su bile usredotočene na zle ženske duhove koji žele potkopati moć muškaraca.
Loš znak
Nakon što je kamen napukao, ljudi su ubrzo počeli komentarisati pucanje “kamena smrti” o trenutku u kojem se to dogodilo.
Mnogi su taj događaj shvatili kao loš znak, s obzirom na pandemiju i rat između Ukrajine i Rusije, kazao je Kapur.
Drugi, pak, vjeruju da je to dobar znak, jer smatraju da je puštena kako bi zaustavila ruskog predsjednika Vladimira Putina i rat protiv Ukrajine, Kapurove su riječi. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti3 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON
-
Sudbine4 godine
Sve više Bišćanki se udaje za migrante: OD OSUDE DO ČESTITKI (POGLEDAJTE KOMENTARE)