Pratite nas

Zdravlje i ljepota

BRONHIJALNA ASTMA: Sa ovom biljnom mjesavinom lakše se diše (RECEPT)

Published

on

Astma se danas liječi različitim lijekovima a često je neophodna i upotreba inhalatora. Međutim, ukoliko prilike dozvoljavaju nekada nije loše izbjeci upotrebu farmaceutskih proizvoda.

U prirodi se mogu naći mnogi biljni dodaci sa različitim nivoom uspješnosti u liječenju i suzbijanju simptoma astme. U ovom serijalu pročitajte ljekovite biljne recepture koje pomažu u liječenju astmi

POTREBNIO JE: 40 g cvijetova zohve (bazge), 40 g usitnjenih zohvinih boba, 30 g usitnjenih boba borovnice, 30 g stabljike komorača, 30 g usitnjenog lanenog sjemena, 20 g stabljike timijana, 20 g listova usitnjenog sjemena trbulje, 20 g stabljike majčine dušice i 20 g listova muške bokvice.

Trave jako usitniti i pomiješati. U litar prokljucale vode staviti 10 g mješavine trava i poklopljeno kuhati minutu. Hladiti poklopljeno.

Hladno procijediti i dodati 10 kašika meda. Dobro promiješati i u jednakim vremenskim razmacima piti 6 puta dnevno 1dl.

Prije toga svaki put pojesti 4 čehne očišćenog i usitnjenog bijelog luka, pomiješanog s jednakom količinom meda.

Kod jačeg oboljenja za pripremanje čaja koristiti istu mješavinu trava, s tim da se prethodno trave namoče. To se radi tako da se u 1/ litra prokuhane i ohlađene vode uvečer stavi 10 g mješavine i ostavi do jutra. Ujutro se kuha 3 minute, tj. potrebno je 3 minute da ključa poklopljeno. Hladiti poklopljeno, procijediti i dodati 10 kašika meda. Promiješati i tokom dana popiti litar čaja, uzimajuci 10 puta 1dl u jednakim vremenskim razmacima.

Prije svih napitaka uzeti kašičicu soka iscijeđenog bijelog luka. Sok se priprema tako da se bijeli luk usitni i procijedi kroz krpu. Za svaki obrok posebno pripremiti. (Naj portal)

Zdravlje i ljepota

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Published

on

Foto: State Urgent Care

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Senf je gotovo neizostavan kao dodatak jelu, kada su u pitanju đakonije od mesa. On možda ne spada u namirnice koje se smatraju važnim prirodnim lijekovima, ali nije loše da znate kako tačno on može da utiče pozitivno na vaš organizam.

Korištenje senfa se ponekad preporučuje u medicinske svrhe, jer on u sebi sadrži ljekovita svojstva slačice, koja je osnovni sastojak ovog namaza. Ovo je naročito slučaj ako je senf domaći i ako ne sadrži vještačke boje i arome.

Senf je bogat željezom, fosforom, magnezijumom, selenom i natrijumom. Sadrži brojne proteine i vitamin A. Hladan vazduh u toku zime često prouzrokuje promuklost i upalu grla. U tim slučajevima, domaći preparat koji sadrži senf, može da vam pomogne.

Potrebni su vam senf, sok od pola limuna, kašičica soli, kašičica meda. Sve se kuha u pola šolje vode oko 10 minuta, pa kada se ohladi, isperite grlo, po gutljaj-dva dok se sve ne potroši.

Ne biste možda ni pomislili na to, ali ako senf namažete na mišić pod upalom, lakše ćete se riješiti i tog problema. U te svrhe može se napraviti i kupka od vruće vode, senfa i jedne kašičice morske soli.

Slična kupka, samo sa manjom količinom sastojaka, može da se koristi i kada su u pitanju bolne i otečene noge. Pojedina istraživanja koja su sprovedena u posljednjih nekoliko godina, ukazala su čak i na antikancerogena djejstva senfa, odnosno slačice. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending