Francuski psiholog osmislio je pravilo ‘3-6-9-12’: DO TREĆE GODINE NEMA TELEFONA

Većina roditelja školaraca, pa i onih mlađih, najčešće se žali na to koliko djeca provode vremena na telefonima. Probleme s vidom zbog dugotrajnog gledanja u ekrane ima skoro svako treće dijete, a brojna istraživanja pokazuju slučajeve s poremećajem sna, slabom koncentracijom, pa i teškoće u govoru.

Francuski psiholog Serž Tiseron smislio je zanimljivo pravilo “3-6-9-12” da bi roditeljima pomogao da procijene koliko vremena njihova djeca mogu da provedu pred malim ekranima ili na telefonima. Ova metoda je, prema njegovom mišljenju, djelotvorna, a evo o čemu je riječ.

3 – Nema korištenja televizije, računara ni pametnih telefona prije navršene treće godine

„Više od dvije trećine djece mlađe od dvije godine gleda televiziju svaki dan. To je pogubno za njihov razvoj. Najbolji način za podsticanje dječijeg razvoja jeste taj da se roditelji igraju s njima, a ne da gledaju TV program – naglašava Tiseron.

6 – Ne dozvolite igranje video-igrica djeci do šeste godine.

„Mališani prije polaska u školu u prosjeku provedu oko 30 minuta dnevno igrajući igrice na konzolama, a time zapostavljaju razvoj refleksa i motorike, objašnjava Tiseron.

9 – Prije devetog rođendana nema interneta.
Djeca u tom uzrastu, upozorava Tiseron, nisu dovoljno zrela da shvate kakve opasnosti vrebaju sa interneta niti da razlikuju istinu od laži. Treba ih naučiti da sve što stavimo na internet može završiti u javnosti, sve što stavimo na internet ostaće tamo zauvijek, a sve što pronađemo tamo pod sumnjom je jer ne možemo odmah znati je li to istina ili laž.

12 – Profili na društvenim mrežama dozvoljeni tek poslije 12. godine.
I u tom uzrastu preporučuje se roditeljima da kontrolišu tinejdžere i provjere njihove prijatelje na mrežama. (Naj portal)