Pratite nas

Zanimljivosti

Džoni Štulić pokrenuo radio stanicu

Published

on

Branimir Džoni Štulić, alfa i omega Azre, najveće rok grupe Jugoslavije, i jedan od najvećih umjetnika Balkana, pokrenuo je svoju radio stanicu.

U Holandiji

Štulić, koji od raspada Jugoslavije živi u Holandiji, odlučio je da stanicu nazove “Radio Propileja”, a u opisu piše da je “Radio Propileja hram muzike jednog vremena”.

Radio Propileju je moguće slušati na platformi Zeno.fm, na ovoj adresi.

Propileji su, inače, tremovi ispred ulaza u hram u staroj Grčkoj, i glavni ulazi na starogrčke akropolje. Čuveni su propileji na glavnom ulazu Atinskog Akropolja, prolaz sagrađen od bijelog mermera.

Branimirov otac Ivan Štulić, porijeklom iz Dalmacije, radio je kao oficir JNA u kasarni u Skoplju. Tu je Džoni i rođen 1953. godine. 1958. se Štulići vraćaju u Hrvatsku jer je njegov otac dobio premještaj u Jastrebarsko, nadomak Zagreba. Poslije dvije godine porodica se seli u Zagreb, prenosi Telegraf.

Poslije gimnazije Džoni je odslužio 15 mjeseci vojske, da bi upisao filozofiju, prebacio se na sociologiju, i tu “zalutao”. Poslije toga je napravio najveći bend na ovim prostorima, “Azru”, a sve poslije toga je već istorija muzike i umjetnosti…

Trostruki album

Štulić je već 1984. godine otišao u Holandiju, gdje je napravio trostruki album “It Ain’t Like in the Movies at All”. On je tamo i upoznao suprugu Jozefinu Frudmajer. Na 4 godine se vratio u Jugoslaviju (1987-1991.), a poslije početka ratova zauvijek se preselio u Holandiju, gdje se bavi muzikom, prevođenjem starih tekstova i pisanjem.

 

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending