Pratite nas

Info

Danas je 27. juli: NEKADA SLAVAN DATUM U BH ISTORIJI, A DANAŠNJIM (ANTI) FAŠISTIMA I DEMOKRATAMA OBIČAN DAN!

Published

on

Raspadom bivše Jugoslavije i stvaranjem novih, kako današnji lideri vole kazati, demokratskih društava, pada prašina po mnogim značajnim istorijskim datumima svih republika i pokrajina. Pišu se nove stranice, u kojima današnje vlasti i režimi, nastoje ukloniti sve ono što je bilo ponos bivšeg sistema.

Bosna i Hercegovina je nekada slavila svoj dan ustanka – 27. juli. Ovaj dan predstavljao je jedan je od najznačajnijih i najsvjetlijih datuma u historiji bh. naroda i građana. Dan je to kada su 1941. godine ovdašnji narodi započeli oružanu borbu protiv okupatora i državnih izdajnika tokom Drugog svjetskog rata, a od tada je prošlo 79 godina.

Tada su se narodi BiH digli protiv fašizma na ovim prostorima. Tada su se dijelili samo na fašiste, kvislinge i patriote. S puškom u ruci, goli, gladni i bosi svi zajedno Srbi, Hrvati, Muslimani, Jevreji, Romi… (jednom riječju Bosanci) digli su se na ustanak. Igrali su zajednčko Kozaračko kolo.

Ustanak naroda najprije je podignut u Drvaru, a te davne 1941. godine na današnji dan ovaj grad kao i Bosansko Grahovo su oslobođeni od fašista.

Od tog datuma, naredne četiri godine postojao je samo jedan cilj – oslobađanje domovine od okupatora i domaćih izdajnika. Iako su znali da predstoji teška borba koja će odnijeti mnogo života, vjerovali su da je borba vrijedna te žrtve. Ustrajali su u njoj, nisu se predali, ispunili su svoj cilj…
Dvadeset i sedmi juli je do 1992. godine obilježavan kao državni praznik, Dan ustanka, u znak poštovanja prema svima onima koji su dali život za slobodu svoje zemlje.

Danas je značajno podsjetiti da je Bosna i Hercegovina utemeljena na vrijednostima zajedništva i antifašizma i da su, u sudbinskom trenutku, kada su branili svoj opstanak, njeni narodi bili na pravoj strani istorije, kao dio velike antifašističke koalicije koja je iz Drugog svjetskog rata izašla kao pobjednik.

“Ovaj datum je uzet kao dan ustanka naroda Bosne i Hercegovine protiv okupatora. Do 1992. godine obilježavao se kao jedan od najznačajnijih datuma u istoriji BiH. Danas je to zaboravljen datum… – kažu u svome sapćenju članovi Saveza antifašista i boraca NOR-a, te ostai antifašisti.

Istina do raspada zajedničke države SFRJ, ovaj datum su slavili svi njeni građani, a danas se 27. jula u BiH sjećaju samo rijetki, uglavnom predstavnici udruženja boraca iz Drugog svjetskog rata, kao i oni koji još drže do tekovina Narodnooslobodilačke borbe.

Ove današnje demokrate i (anti) fašisti brinu šta je još ostalo da pokradu od onoga što su zbratimljeni narodi BiH gradili i stvarali, pri tome uvijek igraju na kartu – nacionalne ugroženosti i inata.(Naj portal)

Info

Kakav mangup: GLUMIO RETARDA DA BI GA SESTRE KUPALE, A POJEDINE I ZADOVOLJAVALE

Published

on

Dvadesetdevetogodišnji Rutledž Deas Četvrti iz Luizijane priveden je u policijsku stanicu poslije silnih prevara koje je prethodnih mjeseci izvodio kući sa medicinskim osobljem.

On se mjeecima pretvarao da je mentalno hendikepirana osoba kako bi od sestara koje bi dolazile kući dobijao naklonost, kupanje i njegu, piše Oxygen.com.

Rutledž je po internetu istraživao koje su službe bile najpogodnije za ispunjenje bolesnih fantazija. Prednost su imale one koje su na sajtovima pokazivale i kako izgledaju sestre.

Potom bi ih zvao telefonom govoreći da je on zaista Rutledž, ali je tražio pomoć za 18-godišnjeg brata “Korija” koji naravno nije postojao.

Potom bi ih čekao na vratima govoreći im da je “stariji bata” Rutledž na poslu i da ga je ostavio samog. Konstantno bi pred sestrama glumio da je mentalno poremećen i one su redom padale na to.

Od žena je tražio da ga prije svega kupaju i mijenjaju mu pelene, a nekima je zahtijevao mu miluju međunožje jer se tako, kako im je govorio “lakše opušta pred spavanje”. Dvije sestre su pristale na to, a kod jedne se “Kori” otkrio.

“Nije mogao da sakrije potpunu uzbuđenost i zgrabio je ženu u kadu kraj sebe. Momentalno je otkrio svoje pravo lice i ona je istrčala i vrištala.

Rutledž se tu uplašio da će biti otkriven, pa se pretvarao da plače poput malog djeteta. Nažalost po njega, ta gluma više nije prolazila i sestra ga je prvo prijavila ustanovi za koju radi, a onda je kontaktirana i policija”, rečeno je u policijskoj stanici u Uačita Parišu, Luizijana.

Rutledž Deas Četvrti dobio je petogodišnju uslovnu kaznu i 400 sati dobrotvornog rada. (Naj portal)

 

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending