Naj recepti
Pojest ćete sve kolačiće: UŽIVAJTE UZ DOBRE STARE MEDENJAKE (Recepti)
Skoro da nema sfere života u kojoj se med ne koristi i gdje se njegova svojstva ne cijene. U kozmetici je izvrsno sredstvo za uljepšavanje, u medicini nezamjenjiv sterilizator, a u gastronomiji – odličan pojačivač okusa i konzervans. Najportal sa vama dijeli najdelikatesnije recepte, koji ne bi bili tako delikatni da u njima med nije jedan od glavnih sastojaka.
Danas smo se odlučili za izradu medenjaka, prastarih kolača čiji je glavni zaslađivač med.
Medenjaci I
40 dag krušnog brašna
20 dag šećera
15 dag meda
1 kašika cimeta
1 kašika sode bikarbone
1 kašika korice limuna
1 jaje
8 dag badema
U brašno se stavi šećer, topao med i ostali dodaci, pa se tijesto dobro mijesi i pusti jedan sat da odstoji. Zatim se izrežu medenjaci, namažu jajetom, u sredinu se zabode pola oguljenog badema i stave se peći.
Medenjaci II
1 kg meda
12 dag šećera
10 dag maslaca
60 dag crnog brašna
2 cijela jaja
1 kašika sode bikarbone
1 jaje
5 dag badema
Cimet, klinčić
Malo se prokuhaju med, maslac i šećer. Kada se smjesa malo ohladi, umiješa se 2/3 brašna, pa se pusti dalje hladiti. Ostalo brašno stavi se na dasku na kojoj se napravi tijesto, dodaju se jaja, tučeni klinčići, cimet i soda bikarbona. Kada se to dobro izmijesi, razvalja se, izrežu se medenjaci i svakom se u sredinu utisne pola oguljenog badema, koji se pričvrsti bjelancetom.
Medenjaci se peku na umjerenoj temperaturi. Kada su pečeni, još topli se glaziraju toplom glazurom od kuhanog šećera. Svježe pečeni medenjaci su tvrdi, ali omekšaju za nekoliko dana.
Medenjaci III
( Medenjaci s raženim brašnom )
28 dag raženog brašna
28 dag pšeničnog brašna
30 dag šećera
4 supene kašike meda
4 cijela jaja
1 kašičice sode bikarbone
Cimet, klinčići
U prosijano brašno umiješa se soda bikarbona, šećer, med, jaja i ostali dodaci, pa se dobro zamijesi. Tijesto se stavi u zdjelu, pokrije i ostavi da stoji 24h. Tada se isjeku okrugli medenjaci, stave u voskom namazanu tepsiju i peku. Kada su gotovi, još vruće ih premažemo prokuhanom šećernom otopinom.
Medenjaci IV
( Nadjeveni medenjaci )
1 kg meda
12 dag šećera
6 klinčića
3 kašičice cimeta
1 kg brašna
2 jaja
5g sode bikarbone
maslac i brašno za tepsiju
Nadjev:
12 dag lješnjaka
12 dag šećera
6 dag citronata
3 dag arancina
2 jaja
3 dag badema ili pistacije
1 jaje za premaz
U brašno se stave soda bikarbona, med, šećer, tučeni klinčići, cimet, jaja i otopljeni maslac. Sve se izmiješa u glatko tijesto koje se razvalja i izreže na komade željene veličine. U sredinu kolačića se stavi nadjev, prekrije se drugim komadom tijesta, pa se zalijepe razmućenim jajetom. Ovako priređeni medenjaci premažu se s gornje strane jajetom, ukrase oguljenim i izrezanim bademima, te stave peći.
Medenjaci V
( Licitari )
3 kg krušnog brašna
1 kg meda
1 kg šećera
1dl vode
2 žumanca
Cimet, klinčići
1 kašičica sode bikarbone
2 bjelanca
10 dag badema
Med, šećer i voda dobro se prokuhaju, doda se polovina brašna, sve se zamijesi i ostavi da stoji preko noći. Drugi dan se dodaju 2 žumanca, cimet i klinčići, soda bikarbona, pa se umijesi druga polovica brašna. Smjesa se razvalja, režu se medenjaci, mažu bjelancetom, ukrašavaju oguljenim bademima i peku. (Najportal)
Naj recepti
Recept slavne Najdžele Loson: JAJA ZA DORUČAK NA TURSKI NAČIN
U Turskoj je ovaj specijalitet od poširanih jaja poznat pod imenom çılbır, a služi se ne samo za doručak već i kao laka večera, posebno u toplim, lketnjim noćima.
Najdžela Loson je jedna od najpoznatijih kuharica na svijetu, a njen meki govor i sklonost ka poetskom izražavanju, baš kao i šarmantan izgled neki su od razloga što je smatraju pravom zavodnicom u kuhinji. Njeni video snimci su prava mala remek-djela, sa odabranim osvijetljenjem, umirujućim scenama, savršenim bojama i perfektnom montažom.
Od najobičnijih jela, Najdžela je u stanju da napravi vrhunsko uživanje a takav je slučaj i sa ovim receptom za poširana jaja.
Turski recept počinje pripremom podloge, od gustog jogurta začinjenog bijelim lukom i krupnom solju. Prije poširanja, jaje treba pažljivo ocijediti tako da se oslobodi od vodenastog dijela bjelanceta.
Nije loše podsjetiti se da jaja za poširanje moraju biti apsolutno svježa, jer samo tako mogu da očuvaju oblik tokom pripreme. U tu svrhu, u ključalu vodu se obično dodaje i alkoholno sirće, ali Najdžela ima poseban trik. Ona jaje prelije sa malo limunovog soka prije nego što ga spusti u vodu tako da kiselina ima vremena da “odradi svoje”.
Da biste spustili jaje u vodu za poširanje treba biti vješt i pažljiv – šolju sa jajetom primaknite što bliže površini vode ali pazite da se ne opečete. Odmah smanjite temperaturu – voda treba samo da “struji”, a ne da ključa.
Za to vrijeme, pripremite i puter za prelivanje – otopite krišku putera na tihoj vatri, pa sklonite s ringle i dodajte malo ljute tucane paprike – da “zapjeni”. Sada razblažite hladno cijeđenim maslinovim uljem i dobro promiješajte.
Kad je jaje gotovo, izvadite ga šupljikavom kašikom i ocijedite od vode pa spustite na podlogu od začinjenog, gustog jogurta. Prelijte sosom od putera, pospite sjeckanom mirođijom i poslužite sa prepečenim tostom.
U Turskoj je ovaj specijalitet poznat pod imenom çılbır, zaposlene domaćice često će pripremiti ovo djeci dok spremaju ručak za kompletnu porodicu, a varijacija sosa od putera može se spremiti sa sumakom. (Naj portal/ Foto: Shutterstock)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti4 sedmice
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti4 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON