Info
Na današnji dan završena je Peta ofanziva poznatija kao Bitka na Sutjesci: KAKO SE ZEMLJE U RTEGIONU SJEĆAJU OFANZIVE NACISTA, USTAŠA I ČETNIKA?
Na današnji dan 16. juna 1943. godine na prostoru jugoistočne Bosne i Hercegovine te Crne Gore završena je Bitka na Sutjesci. Iako desetkovani partizani i Vrhopvni štab na čelu sa Josipom Brozom Titom uspjeli su probity obruč I tako zadati težak udarac fašistima, a pridobiti naklonost zemalja koje su se borile proriv fašizma.
Bitka na Sutjesci je trajala od 15. maja do 16. juna 1943. godine i njome su Sile osovine planirale osvojiti jadransko zaleđe uoči iskrcavanja Saveznika u Sredozemlju, koje je uslijedilo početkom jula te godine. Osim toga, Sile osovine htjele su zadati konačan udarac partizanskim jedinicama i učiniti ono što im nije pošlo za rukom u prethodnoj ofanzivi, operaciji “Weiss”, poznatijoj kao Bici na Neretvi – uhvatiti vođu partizana Josipa Broza Tita.
U Bici na Sutjesci, na strani Sila Osovine pod njemačkim zapovjedništvom, učestvovalo je 127.000 kopnenih vojnika s mnoštvom oklopnih vozila i više od 300 borbenih aviona. Sa njima su udruženo razovali ustaše I četnici, iako su već bili razbijeni u oprethodnim bitkama (Neretva)
S druge strane, bilo je 18 hiljada jugoslavenskih partizana. U bici je poginula gotovo trećina partizana – njih ukupno 6391. Najveće gubitke pretrpjela je Druga dalmatinska brigada s više od 800 poginulih. Istorijski izvori kažu da je ovo i najveće masovno stradanje partizana tokom Drugog svetskog rata.
Bitka na Sutjesci smatrala se prekretnicom u Drugom svjtskom ratu na ovim prostorima, a vremenom je postala i dijelom popularne kulture. Godine 1973. redatelj Stipe Delić (inače, asistent Veljka Bulajića u čuvenom filmu “Bitka na Neretvi”) snimio je ratni spektakl “Bitka na Sutjesci” u kojem je Tita glumio Ričard Barton. Snimljen u grandioznoj produkciji, bio je to film, uz “Bitku na Neretvi” najskuplji u istoriji jugoslavenske kinematografije.
Slovenski istoričar Viktor Kučan u svojoj knjizi “Borci Sutjeske” objavio je podatke o nacionalnoj, ali i lokalnoj strukturi partizana u ovoj bici iz kojih se vidi da je među njima uvjerljivo najviše bilo Dalmatinaca, među kojima su najbrojniji bili Splićani i Šibenčani. Većina ih nije krenula u rat s ideološkim pobudama, već iz revolta zbog Pavelićeve “prodaje” Dalmacije Italiji i terora koji su talijanski fašisti provodili.
Istorijski izvori ne slažu se oko tačnog broja učesnika bitke, ali nema dileme da je vojska Sila osovine bila višestruko nadmoćnija. Između 17.000 i 22.000 partizana bez motorizovane opreme, među kojima je bilo mnogo ranjenika i tifusara koji nisu mogli da se bore se, uz velike gubitke, izvuklo iz obruča od oko 127.000-150.000 dobro opremljenih nacističkih vojnika, njihovih tenkova i avijacije.
Bitka na Sutjesci je u godinama poslije Drugog svjetskog rata bila jedan od nosećih stubova jugoslovenstva, što je io razumljivo jer su se na Sutjesci protiv Nijemaca, ustaša i četnika zajednički izborili svi narodi bivše Jugoslavije.
Raspadom Jugoslavije devedesetih godina prošlog vijeka došlo je do promjene odnosa prema tekovinama NOB-a. Osnovni stav današnje politike u zemljama bivše Jugoslavije je antikomunizam i antijugoslovenstvo, iako Sutjeska predstavlja apsolutnu suprotnost i jednom i drugom. Postoji tendencija da se ona potiskuje, ili nacionalizuje kao borba određenih naroda. Srbi kažu da su imali najveći broj učesnika, Hrvati su otišli ponajdalje, pa smatraju tu bitku „hrvatskom”.
Istoričari u regionu slažu se da spisak imena poginulih nedvosmisleno potvrđuje da je najviše poginulih boraca bilo iz Dalmacije – između 3.000 i 3.500 od više od 7.000 poginulih. (Naj portal)
Info
Kakav mangup: GLUMIO RETARDA DA BI GA SESTRE KUPALE, A POJEDINE I ZADOVOLJAVALE
Dvadesetdevetogodišnji Rutledž Deas Četvrti iz Luizijane priveden je u policijsku stanicu poslije silnih prevara koje je prethodnih mjeseci izvodio kući sa medicinskim osobljem.
On se mjeecima pretvarao da je mentalno hendikepirana osoba kako bi od sestara koje bi dolazile kući dobijao naklonost, kupanje i njegu, piše Oxygen.com.
Rutledž je po internetu istraživao koje su službe bile najpogodnije za ispunjenje bolesnih fantazija. Prednost su imale one koje su na sajtovima pokazivale i kako izgledaju sestre.
Potom bi ih zvao telefonom govoreći da je on zaista Rutledž, ali je tražio pomoć za 18-godišnjeg brata “Korija” koji naravno nije postojao.
Potom bi ih čekao na vratima govoreći im da je “stariji bata” Rutledž na poslu i da ga je ostavio samog. Konstantno bi pred sestrama glumio da je mentalno poremećen i one su redom padale na to.
Od žena je tražio da ga prije svega kupaju i mijenjaju mu pelene, a nekima je zahtijevao mu miluju međunožje jer se tako, kako im je govorio “lakše opušta pred spavanje”. Dvije sestre su pristale na to, a kod jedne se “Kori” otkrio.
“Nije mogao da sakrije potpunu uzbuđenost i zgrabio je ženu u kadu kraj sebe. Momentalno je otkrio svoje pravo lice i ona je istrčala i vrištala.
Rutledž se tu uplašio da će biti otkriven, pa se pretvarao da plače poput malog djeteta. Nažalost po njega, ta gluma više nije prolazila i sestra ga je prvo prijavila ustanovi za koju radi, a onda je kontaktirana i policija”, rečeno je u policijskoj stanici u Uačita Parišu, Luizijana.
Rutledž Deas Četvrti dobio je petogodišnju uslovnu kaznu i 400 sati dobrotvornog rada. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti4 sedmice
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti4 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON