Pratite nas

Razglednice

Ljepote Semberije: JANJA – MJESTO GDJE SE DUŠA HRANI MIROM

Published

on

Semberski kraj područje je Bosne i Hercegovine koje osim nepregledne ravnice na svakom dijelu “nudi” i mjesta koja sa sobom nose posebne priče. Jedno od takvih mjesta je Janja – malo, ali ponosno mjesto nadomak Bijeljine.

Ekipa Helifilma posjetila je ovo mjesto te je zabilježila svakodnevnicu stanovnika Janje koji definitivno znaju iskoristiti svaku priliku za uživanje u prirodnjim ljepotama ovog mjesta.

“Biciklo i suživot simboli su ovog naselja. Doline bogate prirodnim blagom, kuće pune života i ljubavi. Mjesto gdje nije važno kako se zoveš već da li si dobar čovjek. Zemlja nahranjena suncem i vodom, duše nahranjene mirom i slobodom”, stoji u opisu.

Čuvena Semberija i većina voća i povrća kao što su naprimjer: kukuruz, kupus, paprike, dinje, lubenice u čijim slastima uživamo, dolaze nam upravo iz srca ovog područja.

Danas Janja živi drugačijim životom gdje se ljudi nakon burne prošlosti bore samo za opstanak.

“Mnoge firme su propale, Janja je izgubila štošta, ali nikad nije izgubila svoju ljepotu i niti je prestala da gaji ljubav. Svakim danom njeni plodovi niču, sunce sija, rijeka teče, a njeni građani u borbi za boljom budućnošću odlaze. Ipak, godine ih vrate da makar još jednom u Drinu zabace svoj ribarski štap jer ko prošeta njenim obalama nikada je ne zaboravlja”, navodi Helifilm. (Naj portal)

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending