Ako vam Prilep nije bio na listi gradova koje ćete posjetiti, obavezno ga dodajte. Jer, na svakom koraku u ovom gradu osjetićete gostoljubivost i toplinu, kao da ste upravi vi najmiliji gost.
Sahat kula, Čarši džamija, tursko kupatilo Ćifte hamam i Kuršumli han, tek su neke od znamenitosti grada koje vrijedi posjetiti. Ne treba propustiti ni Park revolucije, u okviru koga se nalaze spomen kosturnica posvećena stradalima tokom Drugog svjetskog rata i Mogila nepobijeđenih.
Iznad prilepskog sela Varoš nalazili su se dvori Kraljevića Marka, koji su i danas jedan od znamenitosti grada. Iako vijekovima napuštene, ruševine poznate kao Markove kule danas su jedan od simbola Prilepa.
Tokom istraživanja je utvrđeno i da su Markove kule ili Prilepski grad, kako se još naziva, izgrađen na ostacima jednog antičkog naselja.
Postoje indicije da je prvobitno naselje izgrađeno još u periodu rimske vladavine. Ono što se danas može vidjeti na uzvišenju iznad Prilepa zapravo su ostaci zidina, oblika nalik orlovom gnijezdu.
Prilep od dijeli oko 130 kilometara, dok se grad Bitolj nalazi na oko 45 kilometara udaljenosti.
Selečka planina, zatim Babuna i Treskavac okružuju grad sa tri strane, dok se sa četvrte nalazi prostrano polje. Prilepska rijeka protiče kroz grad i praktično ga dijeli na južni i sjeverni dio.
Grad je bio značajan trgovinski centar krajem 19. veka. Njime su vladale osmanske snage sve do 1912. godine.
Istorija grada usko je vezana i za uzgoj i proizvodnju duhana. Još u vrijeme postojanja Kraljevine Jugoslavije tu je osnovan i prvi duhanski institut.
Zanimljivo je da je u Prilepu otvorena i Visoka škola duhana. U njoj su obrazovani ljudi usmjereni na rad u duhanskoj industriji, koji su kasnije bili zapošljavani širom tadašnje Jugoslavije. Od 1973. godine ovdje postoji i Muzej duhana.
Zahvaljujući svom položaju, Prilep je povezivao Veneciju, odnosno Dubrovnik i Solun, te na taj način u prošlosti značajno olakšavao trgovinu. Osim trgovinski, bio je i važan strateški, vojni i politički centar. (Naj portal)