Pratite nas

Razglednice

Najviši na svijetu: SLAPOVI ANĐEOSKOG IMENA PROPADAJU U VRAŽJI KAMEN

Published

on

Riječ je o najvišim (neprekinutim) slapovima na svijetu. Voda pada s visine od čak 979 metara te potom puni rijeku Kerep…

Nacionalni park Canaima u Venezueli jedno je od onih rekorderskih mjesta svijeta za koje se isplati potegnuti daleko. S površinom od čak 30.000 kvadratnih kilometara, jednak je državi poput Belgije, no tek je drugi po veličini nacionalni park u Venezueli (prvi je Parima Tapirapecó).

Zbog nevjerovatne ljepote prirode, i UNESCO ga je proglasio svjetskom baštinom. U svijetu je poznat po slavnim Angelovim slapovima. Riječ je o najvišim (neprekinutim) slapovima na svijetu. Voda pada s visine od čak 979 metara te potom puni rijeku Kerep.

Slap se već hiljadama godina obrušava u tzv. Vražji kanjon. Koja simbolika – da slapovi anđeoskog imena propadaju u Vražji kanjon, možda bi neko pomislio. To nas dovodi o učestale zablude o imenu slapova…

Ponekad ih možete vidjeti i (pogrešno) prevedene kao Anđeoske slapove. No oni nisu dobili ime po anđelu, već po američkom pilotu Jamesu Angelu, koji je 1933. godine prvi preletio preko slapova. Na tom području tražio je zlato, a pronašao nešto još vrjednije. Impresioniran njihovom veličinom, ispričao je što je vidio kad se vratio kući, a njegova svjedočanstva obišla su naslovnice medija, prenosi punkufer.hr.

Tek 1939. godine slapovi su i službeno dobili ime Angelovi slapovi kada su venezuelske vlasti „pročešljale“ cijelo područje i podnijele stručni izvještaj.
James (Jimmy) umro je od posljedica avionske nesreće 1956. godine, a njegov je pepeo rasut po slapovima. Aviončić kojim je preletio područje danas je izložen u muzeju Ciudad Bolivara.

Hugo Chavez, bivši predsjednik Venezuele koji je preminuo 2013. godine, za svog je mandata predlagao da se slapovi zovu Kerepakupai-merú. Tako ga, naime, zove autohtono pleme Pemon koje tu živi, a prevodi se kao „slapovi koji dolaze iz najdubljeg, najskrovitijeg mjesta“. Kako god ga zvali, jedno je sigurno – to čudo prirode svaki posjetilac pamtit će do kraja života. (Naj portal)

PROČITAJTE I OVO:

Nestvarna ljepota kod Leskovca: JESTE LI BILI NA ĐOKINIM VIROVIMA!?

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending