Pratite nas

Naj recepti

Kraljevsko jelo od “kraljice jeseni”: PEČENA TIKVA (RECEPT)

Published

on

Kraljicu jeseni šteta je ne iskoristiti kao slasno jelo na tanjiru, a jedno od najjednostavnijih načina pripreme tikve je da je ispečete u peći. Poznato je da kod pečenja tikve nema prevelike mudrosti, radi se o najjednostavnijem receptu za koji vam je potrebno tek malo vremena.

Sami po želji možete odrediti okus pečene tikve koja se najčešće priprema u slatkoj ili slanoj varijanti, čiji okus određuju naravno začini. Đumbir, bijeli luk, ljute papričice odlično se slažu uz slatkasti okus bundeve, dok su njeni idealni partneri u slatkoj varijanti cimet, javorov sirup, vanilija i rum.

POTREBNI SASTOJCI: polovica tikve, Maslinovo ulje, začini po želji ovisno želite li slatku ili slanu varijantu

Tikvu prerežite na pola i očistite od sjemenki kako bi dobili samo čisti mesnati dio, zatim režite šnitu po šnitu. Jednaka debljina je važna kako bi se svaki komad tikve ravnomjerno ispekao.

Šnite položite na namašćenu tepsiju, te ih pokapajte maslinovim uljem i dobro izmiješajte. Na svaku šnitu stavite začine koje ste odabrali. Pripremljenu tikvu pecite na 180°C oko 45 minuta. Poslužite toplu. (Naj portal)

Naj recepti

Recept slavne Najdžele Loson: JAJA ZA DORUČAK NA TURSKI NAČIN

Published

on

U Turskoj je ovaj specijalitet od poširanih jaja poznat pod imenom çılbır, a služi se ne samo za doručak već i kao laka večera, posebno u toplim, lketnjim noćima.

Najdžela Loson je jedna od najpoznatijih kuharica na svijetu, a njen meki govor i sklonost ka poetskom izražavanju, baš kao i šarmantan izgled neki su od razloga što je smatraju pravom zavodnicom u kuhinji. Njeni video snimci su prava mala remek-djela, sa odabranim osvijetljenjem, umirujućim scenama, savršenim bojama i perfektnom montažom.

Od najobičnijih jela, Najdžela je u stanju da napravi vrhunsko uživanje a takav je slučaj i sa ovim receptom za poširana jaja.

Turski recept počinje pripremom podloge, od gustog jogurta začinjenog bijelim lukom i krupnom solju. Prije poširanja, jaje treba pažljivo ocijediti tako da se oslobodi od vodenastog dijela bjelanceta.

Nije loše podsjetiti se da jaja za poširanje moraju biti apsolutno svježa, jer samo tako mogu da očuvaju oblik tokom pripreme. U tu svrhu, u ključalu vodu se obično dodaje i alkoholno sirće, ali Najdžela ima poseban trik. Ona jaje prelije sa malo limunovog soka prije nego što ga spusti u vodu tako da kiselina ima vremena da “odradi svoje”.

Da biste spustili jaje u vodu za poširanje treba biti vješt i pažljiv – šolju sa jajetom primaknite što bliže površini vode ali pazite da se ne opečete. Odmah smanjite temperaturu – voda treba samo da “struji”, a ne da ključa.

Za to vrijeme, pripremite i puter za prelivanje – otopite krišku putera na tihoj vatri, pa sklonite s ringle i dodajte malo ljute tucane paprike – da “zapjeni”. Sada razblažite hladno cijeđenim maslinovim uljem i dobro promiješajte.

Kad je jaje gotovo, izvadite ga šupljikavom kašikom i ocijedite od vode pa spustite na podlogu od začinjenog, gustog jogurta. Prelijte sosom od putera, pospite sjeckanom mirođijom i poslužite sa prepečenim tostom.

U Turskoj je ovaj specijalitet poznat pod imenom çılbır, zaposlene domaćice često će pripremiti ovo djeci dok spremaju ručak za kompletnu porodicu, a varijacija sosa od putera može se spremiti sa sumakom. (Naj portal/ Foto: Shutterstock)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending