Sudbine
Zovu ga “spermizator”: OVAJ MOMAK IMA 35 DJECE ŠIROM SVIJETA, A NI JEDNO GA NE POZNAJE!
Putujem na zanimljiva mjesta. Ponekad mi se čini kao avantura. Zbog pandemije sam bio mnogo zauzet. Definitivno se povećao broj žena koje traže spermu, rekao je Gordy.
Nakon što su mediji objavili priču o 29- godišnjem Kyle Gordy iz Los Angelesa koji pomaže ženama da postanu majke, nikome nije jasno na osnovu čega ih on osvaja. Neki se pitaju, ako je on ovako ružan kao donator, kakve li su žene koje on usreći!
Kyle radi kao honorarni računovođa, a također vodi i dvije Facebook grupe posvećene pomaganju potencijalnim roditeljima da pronađu donatora sperme. Kaže da su ga kontaktirale žene iz cijelog svijeta i da je tokom pandemije bio jako zauzet doniranjem sperme.
Jedna grupa koju on vodi, posvećena je američkim donatorima, a ona broji gotovo 15 000 članova i zove se ‘Sperm Donation USA’. Druga grupa, ‘Privatni donatori sperme’ broji oko 8 000 članova iz cijelog svijeta, uključujući neke iz Velike Britanije.
Gordy je prvi put počeo donirati spermu u dobi od 22 godine. The Sun ga je prvi put intervjuirao 2018. godine kada je bio otac 18 djece. Sada se ta brojka znatno povećala. U razgovoru za Sky News rekao je da će ga djeca ‘smatrati tatom, ali on sebe više doživljava kao ujak’.
“Prilično je kul pomagati tim ljudima. Putujem na zanimljiva mjesta. Ponekad mi se čini kao avantura. Definitivno se povećao broj žena koje traže spermu – rekao je Gordy.
Gordy je rekao kako ga inače mjesečno kontaktira oko 100 žena putem Facebooka, ali nije htio otkriti za koliko se taj broj povećao tokom zadnje godine, koju su obilježili korona i izolacija. Kaže da se 90 posto njegovih klijenata odlučuje za vještačku oplodnju, dok drugi ostatak radije bira spolni odnos. Obično, kaže, žene odaberu koji postupak žele.
“Ja kažem: ‘Idemo to obaviti’. Ja dobijem besplatan put u Veliku Britaniju, a vi dobijete dijete. To je win-win situacija za obje strane – govori Gordy.
Pravila i propisi
U nedavnom istraživanju oko 40 posto Britanaca reklo je da imaju manje se*sa, a pravila oko socijalnog distanciranja otežavaju pronalazak novih partnera i stvaranje novih veza. Ovdje postoje posebna pravila kojih se morate pridržavati ako želite dobiti dijete donacijom sperme. Ova pravila kreira Uprava za ljudsku oplodnju i embriologiju (HFEA), koja također nadgleda klinike za plodnost u Velikoj Britaniji.
Klinike u Velikoj Britaniji regulirane su tako da su majka i dijete zaštićene od raznih rizika koji su uključeni u doniranje sperme. Uprava kaže da bi neregulirani donatori mogli propustiti potencijalno opasne bolesti i genetske bolesti koje bi mogle ostati neotkrivene. Na taj se način potiče i donatore i pacijente da koriste licencirane klinike, te da ne idu kod ‘samoprozvanih’ donatora.
Gospodin Gordy kaže da se njegova sperma ne plaća, ali da mu se plaćaju svi putni troškovi. Licencirane klinike manje su unosna opcija, ali su regulirane i sigurne, a donatori bi mogli dobiti naknadu u iznosu do 35 funti (nepunih 50 eura) za svaku posjetu.
HFEA navodi da je žena koja rodi dijete doniranom spermom uvijek zakonita majka. Međutim, davatelj sperme u privatnom aranžmanu, poput gospodina Gordyja, bio bi zakonski otac. Muškarci koji doniraju spermu na ovaj način to ne mogu izbjeći.
NIje poznato kako su regulisani odnosi u slučaju alimentacije, ali je pretpostavka da čovjek nije toliko lud da bi pristao biti otac, ako popstoji i najmanji rizik plaćanja alimentacije. (Naj portal)
Sudbine
Milenko Ignjatović (69) iz Šapca: KAKO SAM UZ POMOĆ KONJIČKOG SIRUPA TRAVARA MIRSADA KRNJIĆA ŠEĆER DOVEO U NORMALU!
Milenko Ignjatović je 69-godišnji penzioner iz Šapca nekoliko godina je bolovao od šećerne bolesti tipa 1. Cijeli radni vijek je proveo u čuvenoj šabačkoj „Zorci“. Nije dugo uživao u penzionerskim danima, kada mu je na vrata „pokucala“ ova bolest.
„Preko 60 godina živiš potpuno zdrav, ne mareći kolika ti je glukoza u krvi, koliko ugljikohidrata ćeš unijeti, koliko čega pojesti… I onda svijet ti se sruši. Priznam, nije bilo prijatno dobiti tu dijagnozu, a dobio sam je 2020. godine – započinje priču Milenko.
Prvi medicinski nalazi su pokazivali vrijednost šećera 15 jedinica. Dobio je farmakološku terapiju: „Gluformin“ 500, kojeg je uzimao ujutro i naveče, te „Diaprel“ (po pola tablete ujutro). Uz sve to dobio je savjete o strogim režimima ishrane, te preporuke da se bavi fizičkim aktivnostima. I da živi disciplinovan život.
„Tu terapiju sam koristio oko dvije godine. Pazio sam na ishranu. Istovremeno, koristio sam sve moguće biljne preparate, čajeve i mješavine, koji su se nudili u biljnim apotekama ili na internetu za pomoć u liječenju kod dijabetesa. Nikakve koristi od njih nije bilo, sve je prevara – nastavlja naš sagovornik.
Iako je bio naučio da živi s bolešću, on nije prestajao da traga za lijekom.
„Ja sam redovno uzimao tablete, bukvalno sam gladovao, ali sam uspijevao održavati vrijednosti šećera u normali. Ipak, nije lako živjeti s takvom dijagnozom i stalnim strahom da šećer ne „podivlja“. Zato sam tragao za rezervnim varijantama…“
Na društvenim mrežama je naišao na priču o travaru Mirsadu Krnjiću iz Konjica. Vrlo brzo su stupili u kontakt. U cijelu priču se uključuju doktor Mišo Vučković i nutricionista Ana Trkulja Vučković.
„Bilo je to krajem avgusta prošle godine. Uradio sam kompletne medicinske nalaze, poslao ih dr. Vučkoviću, te dobio sirup i čajeve. U početku sam uz Krnjićevu terapiju koristio i tablete, ali sam ih vremenom reducirao. Sjećam se, imam i zapisano, 6. septembra prošle godine sam prestao sa uzimanjem lijekova potpuno, a nastavio samo Konjićki sirup i čajeve“.
I tako je Milenko počeo da okreće novu stranicu života. Uz režim ishrane, po Aninim savjetima i gutljaje Krnjićevog sirupa i čajeve, a sve pod kontrolom doktora Miše Vučkovića, četiri mjeseca je čekao čarobne riječi, ali i da se fizički i psihički osjeća kao bivši „šećeraš“. Popio je ukupno četiri Krnjićeve terapije.
Svo to vrijeme redovno je kontrolisao vrijednosti šećera; one, naročito one jutarnje, nikada nisu prelazile pet jedinica. U njegov život su se vraćale snaga, energija, vedrina… Kazali su mu da mu više nije potreban Krnjićev sirup, ali da može ponekad popiti njegov čaj. I još su rekli da može pojesti što god poželi, ali u granicama umjerenosti.
„Volim kolače, a nisam ih jeo nekoliko godina. Od februara ove godine sam ih počeo jesti. Pojedem i parče torte, popijem čašu crnog vina. Uglavnom, ja sada uživam i u kuhinji. Ali šećer „ne divlja“ – kazuje Milenko.
Iako više ne uzima nikakvu terapiju, Milenko redovno odlazi na medicinske kontrole. Kaže, prije nekoliko dana je radio kontrolu tromjesečnog šećera. Rezultati su sjajni, vrijednost je 5,9 jedinica.
„Moja doktorica je oduševljena. Sve sam radio uz njeno znanje. I nju je zanimalo šta će se desiti. Nakon sjajnih nalaza počela se interesovati za Krnjića.
Sve to što se u njegovom životu izdešavalo u vezi šećerne bolesti, Milenko kaže da se nije događalo slučajno. Sudbina mu je namijenila bolest, ali Božijom voljom ga je uputila tamo gdje ima lijeka. U Konjic, odnosno u Beograd. On je danas aktivan i u FB grupi „BILJEM PROTIV ŠEĆERNE BOLESTI“. Želi da svoja zlata vrijedna iskustva podijeli sa svim ljudima kojima je sudbina poslasla dijabetes.
„Ja želim samo da se zna istina. Ne pada mi na pamet da nekoga hvalim, a da to nije istina. Krnjićeva terapija za liječenje dijabetesa meni je preporodila gušteraču, a šećer normalitirala – kaže na kraju Milenko Ignjatović.
Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387. (E. Milić/Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti3 sedmice
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti4 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON