Pratite nas

Razglednice

Znate li odakle joj takav naziv: SAMO U OVOM GRADU POSTOJI „SAKATA“ KATEDRALA

Published

on

Odmah nakon Sevilje, glavnog grada Andaluzije, po veličini je Malaga, grad koji je glavni u istoimenoj pokrajini u Španiji. Prema ukupnom broju stanovnika, Malaga zauzima visoko, peto mjesto u cijeloj zemlji, navodi “Vikipedija”. Izuzev dvije rijeke koje protiču kroz grad, pejzaž Malage uključuje i planine koje je okružuju. Grad je od Gibraltara udaljen oko stotinu kilometara.

Uzevši u obzir da se Malaga nalazi na području na kome preovlađuje prijatna, mediteranska klima, to je oko 18 stepeni Celzijusova prosječna temperatura vazduha na godišnjem nivou. S obzirom da je oko 12 stepeni minimalna temperatura u prosjeku, odnosno nešto više od 25 stepeni prosječna godišnja najviša temperatura vazduha, može se reći da je u pitanju destinacija koja se može posjetiti u toku cijele godine.

Dodatna prednost je i ta što tek oko 70 dana u toku godine u Malagi ima padavina, dok je oko 2.900 sunčanih sati na godišnjem nivou u prosjeku.

Grad u kome je rođen čuveni Pablo Pikaso ima toliko toga da ponudi svima koji odluče da ga posjete. Pored toga što u Malagi postoji i jedini Pompidu centar, koji se nalazi van Francuske, sasvim očekivano, postoji i muzej koji je Pikasu posvećen.

Katedrala u gradu je specifična po tome što na njoj ne postoji jedna kupola. Upravo zato je poznata i kao La Mankita na španskom, što se slobodno prevodi kao “sakata”. Smatra se da je njena gradnja počela još u prvim decenijama 16. vijeka, te da je trajala i naredna dva vijeka.

Dvije poznate tvrđave, Alkabaza i Hibralfaro, nalaze se takođe u ovom andaluzijskom gradu. Iako su obje izgrađene u periodu kada je bila prisutna dominacija Arapa u tom dijelu Španije, temelji jedne od njih su, zapravo mnogo stariji, jer se smatra da je izgrađena na temeljima građevine nastale u periodu feničanske vladavine.

Kada je 1951. godine ispred Doma kulture u Malagi trebalo da bude uređena bašta, otkriveni su ostaci Rimskog teatra, za koje je utvrđeno da su nastali još tokom prvog vijeka. Danas se radi na njegovoj restauraciji.

U Muzeju Pabla Pikasa, odnosno u kući u kojoj je ovaj čuveni umjetnik rođen, nalazi se kolekcija od oko dvije stotine njegovih radova, što je posebna poslastica za ljubitelje umjetnosti iz cijelog svijeta. (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending