Razglednice
Znate li kako je sarajevski Jekovac dobio ime: DUŠA JEKNULA, IME STIJENI OSTALO!
Kobna stijena na Jekovcu, koju prekriva gusto rastinje i koja se visoko uzdiže iznad istočne kapije ulaza u grad Sarajevo, vjerovatno je jedno od najmisterioznijih mjesta u gradu pod Trebevićem, bar kada je riječ o suicidima.
Ne postoje pouzdani podaci koliko je nesretnika skokom u smrt s ove stijene okončalo život, ali priče iz prošlosti koje se i danas prepričavaju i novim slučajevima “obnavljaju”, ukazuju na to da je ovo mjesto bilo i ostalo pogubno za one koji se nisu mogli nositi sa ljubavnim jadima, bolestima i drugim životnim nedaćama.
Da ima nečeg misterioznog, što se vezuje za ovo “ukleto mjesto” i naše vrijeme, uvjeravaju nas vijesti iz “crnih hronika”. Koliko smo uspjeli zabilježiti, u proteklih osam godina dogodila su se dva samoubistva.
Skokom sa ove kobne stijene okončali su živote 53-godišnji Bahrudin Mangafić (23.februara 2006. godine) i 34-godišnji Nezir Mešanović (10. maja 2010.godine), obojica iz Sarajeva. U oba slučaja obdukacijom je utvrđeno da se radi o suicidu.
Samo ova dva podatka ukazuju opravdanost legende koja kazuje kako je stijena dobila ime, a po stijeni, kasnije, i naselje Jekovac.
Najčešće se prepričava ona o mladoj i lijepoj djevojci koja je, zbog neuzvraćene ljubavi, skočila sa stijene u smrt. Dok je nesretna ljepotica padala u ambis, “jek njezine duše imao je jeziv odjek, takav da je ozvanjala dolina”.
U narodu se prepričava kako su kroz daleku prošlost skokom sa stijene okončavali živote: ljubavnici, trgovci, hamali, beskućnici i ini nesretnici kojima su nevolje i brige zagorčavale život. Magično ih je Zlohudi zov stijene prizivao sebi i vodio u strašnu smrt.
Međutim, ima i druga narodna predaja koja kazuje da je Jekovac dobio ime po tome što “riječ izgovorena gore, na Jekovcu, tri puta odjekne”. Imaju sarajevski šereti i dopadljivu doskočicu koja “omekšava” predaju o stijeni koja “jezom” priziva nesretnike:
“Šaneš li, ba, na Jekovcu, na Babinom zubu odjekne!” (Naj portal/M.Smajlović)
Razglednice
U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)
Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.
Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.
U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.
„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.
Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.
Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti4 sedmice
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti4 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON