Pratite nas

Razglednice

Znate li kako je sarajevski Jekovac dobio ime: DUŠA JEKNULA, IME STIJENI OSTALO!

Published

on

Kobna stijena na Jekovcu, koju prekriva gusto rastinje i koja se visoko uzdiže iznad istočne kapije ulaza u grad Sarajevo, vjerovatno je jedno od najmisterioznijih mjesta u gradu pod Trebevićem, bar kada je riječ o suicidima.

Ne postoje pouzdani podaci koliko je nesretnika skokom u smrt s ove stijene okončalo život, ali priče iz prošlosti koje se i danas prepričavaju i novim slučajevima “obnavljaju”, ukazuju na to da je ovo mjesto bilo i ostalo pogubno za one koji se nisu mogli nositi sa ljubavnim jadima, bolestima i drugim životnim nedaćama.

Da ima nečeg misterioznog, što se vezuje za ovo “ukleto mjesto” i naše vrijeme, uvjeravaju nas vijesti iz “crnih hronika”. Koliko smo uspjeli zabilježiti, u proteklih osam godina dogodila su se dva samoubistva.

Skokom sa ove kobne stijene okončali su živote 53-godišnji Bahrudin Mangafić (23.februara 2006. godine) i 34-godišnji Nezir Mešanović (10. maja 2010.godine), obojica iz Sarajeva. U oba slučaja obdukacijom je utvrđeno da se radi o suicidu.

Samo ova dva podatka ukazuju opravdanost legende koja kazuje kako je stijena dobila ime, a po stijeni, kasnije, i naselje Jekovac.

Najčešće se prepričava ona o mladoj i lijepoj djevojci koja je, zbog neuzvraćene ljubavi, skočila sa stijene u smrt. Dok je nesretna ljepotica padala u ambis, “jek njezine duše imao je jeziv odjek, takav da je ozvanjala dolina”.

U narodu se prepričava kako su kroz daleku prošlost skokom sa stijene okončavali živote: ljubavnici, trgovci, hamali, beskućnici i ini nesretnici kojima su nevolje i brige zagorčavale život. Magično ih je Zlohudi zov stijene prizivao sebi i vodio u strašnu smrt.

Međutim, ima i druga narodna predaja koja kazuje da je Jekovac dobio ime po tome što “riječ izgovorena gore, na Jekovcu, tri puta odjekne”. Imaju sarajevski šereti i dopadljivu doskočicu koja “omekšava” predaju o stijeni koja “jezom” priziva nesretnike:

“Šaneš li, ba, na Jekovcu, na Babinom zubu odjekne!” (Naj portal/M.Smajlović)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending