Pratite nas

Razglednice

Zašto je Maroko poseban: VOLE JETROM, A NE SRCEM

Published

on

Ako vam ovdje ponude “se*sou” – ne odbijajte ni za živu glavu. Odmah recite da, nećete se pokajati…Evo nekoliko zanimljivosti o ovoj predivnoj zemlji koja je od Evrope udaljena samo 13 kilometara.

1. Ta zemlja je Maroko. Ovdje je boja žalosti je bijela, tako da udovice nose bijelo 40 dana nakon smrti supruga.
2. Ovdje se smatra nepristojnim uzimati hranu lijevom rukom i odbiti meso ukoliko je ono ponuđeno.
3. Jedna od riječi za novac je ‘wusakh d-dunya’, što u bukvalnom prevodu znači ‘prljavština svijeta’.
4. Najveći svjetski izvoznik sardina je upravo Maroko.
5. Džamija Hasana II u Kazablanki je sedma najveća džamija na svijetu, a tokom pet godina, koliko je izgradnja trajala, gradilo ju je više od 30 hiljada ljudi.
6. Jetra, a ne srce, smatra se simbolom ljubavi u Maroku.
7. Maroko ima samo jednog registrovanog stomatologa na 8 hiljada stanovnika, a najčešće liječenje je vađenje zuba, koje se bez problema može obaviti i na crno.
8. Nacionalno jelo zove se ‘se*sou’, tako da, ako vas neko pita jeste li za, ne morate se ustručavati.
9. Maroko je jedina afrička zemlja koja nije članica ‘Afričke unije’.
10. Najpopularniji sport je fudbal, a reprezentacija nosi nadimak ‘Lavovi Atlasa’.
11. U Marakešu, koji se često naziva i Crvenim gradom, zaštita od sunca je stalno potrebna, čak i zimi. (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending