Pratite nas

Razglednice

Za ovu reljefnu glavu se priča da služi kao detektor laži: ISPRED “USTA ISTINE” U RIMU NIKO NE SMIJE DA SLAŽE.

Published

on

Ukoliko ste nekada gledali film “Praznik u Rimu” iz 1953. godine, možda ste vidjeli scenu u kojoj glumački par Hepbern-Pek stoje ispred čudne kamene maske. U pitanju su Usta istine, mermerni reljef iz 4. vijeka p.n.e. koji se nalazi uzidan u zidu crkve Svete Marije iz Kosmedina u Rimu, a čija simbolika odgovara likovima koji nisu iskreni jedni prema drugom.

Na reljefu prečnika 1,75 m je prikazano nepoznato božanstvo, sa otvorenim očima i ustima – zbog čega izgleda kao da je iznenađen. Arheolozi i istoričari ni danas nisu sigurni koja je bila njegova prvobitna namjena, iako imaju nekoliko ideja.

S obzirom da se nalazi u blizini stare stočne pijace tj. antičkog foruma Boarium na kom se i danas nalazi hram Herkula Viktora, pretpostavka je da je on tamo korišten kao poklopac za otvor na sredini krova. Dok druga teorija sugeriše da je on unutar hrama korišten za ritualno žrtvovanje stoke, Herkulu.

Ipak, ima i onih koji tvrde da je on bio dio gradske kanalizacije u elitnijem dijelu grada, tj. poklopac koji je služio da prekrije odvode koji su skupljali otpadne vode i odvodili ih dalje iz grada.

Šta god da je istina, on je u 13. vijeku uklonjen sa svoje prvobitne lokacije i prebačen je u crkvu Svete Marije iz Kosmedina. Od tada pa sve do modernog doba o ovom kamenu u obliku glave nekog starorimskog božanstva ne prestaju da se prepričavaju legende, zbog čega je vremenom postao jedna od neizostavnih atrakcija Vječnog grada.

Jedna od najpoznatijih kaže da će glava svakome ko stavi ruku u njena usta i slaže, odgristi ruku.

A narodna predanja govore da su pripadnice ljepšeg pola na ovo mjesto tokom vijekova dovodile svoje muževe i tjerale ih da se zakunu da su im bili vjerni.

Postoje svjedočanstva da su se i pojedini sudski sporovi rješavali upravo ispred čeljusti za koje se vjerovalo da služi kao detektor laži. (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending