Za ljubitelje planinarenja: NIKO NE ZNA OTKUDA TU ZAGLAVLJENI KAMEN, ALI SVI ŽELE DA SE SLIKAJU

U južnoj Norveškoj, u blizini sela Lysebotn, između dvije litice na visini od skoro 1.000 metara, smjestio se Kjergbolten kamen. Pretpostavlja se da je tamo ostao za vrijeme posljednjeg ledenog doba, a danas tim svojim položajem privlači turiste iz cijelog svijeta. Dok neki čekaju u redu za fotografisanje na ovom zaglavljenom kamenu, oni koji se ne usude da stanu na kamen, penju se ovamo zbog samog pogleda i prekrasnog pogleda.

Riječ je o atrakciji na ruti do najviše tačke planine Kjerag koja doseže 1.080 metara.

Planinarenje do Kjeragboltena preporučuje se onima koji imaju makar neku kondiciju. Uspon traje od 3 do 5 sati, zavisi od tempa, a započinje kod vidikovca Oygardstolen. Riječ je o dosta strmim usponima i spustovima, sveukupne visine od 600 metara te se ne preporučuje uspon po kišnom vremenu budući da je kamenje klizavo. Put je otvoren samo u ljetnim mjesecima, odnosno između juna i septembra, a teži dijelovi uspona opremljeni su sajlama za pomoć.

Ovaj Kamen Kjeragbolten i planina dio su pejzaža norveškog fjorda Lysefjorda. Riječ je o jednom od najljepših fjordova ove zemlje zbog neobičnih kamenih formacija i stijena sa kojih se pruža prekrasan pogled. Osim Kjeragboltena, tu je i lokacija Preikestolen, a cijeli uspon po planini je oaza nezaboravnih pogleda. Ako niste spremni na uspon ili imate strah od visina, fjord možete istražiti i brodom, polaskom iz grada Stavangera.

Zahvaljujući neviđeno prekrasnim prizorima Lysefjorda, planina Kjerag u Norveškoj postala je popularna tačka za ekstremni sport BASE skakanje. Base skakanje jest skakanje s padobranima s raznih objekata poput planina, litica, zgrada i slično. S ove se visoravni na planini Kjerag, zaljubljenici u BASE skakanje nerijetko zalijeću u provaliju. (Naj portal)