Razglednice
Vranica, raj na zemlji: KO JEDNOM DOĐE, SIGURNO ĆE SE OPET VRATITI
Smještena u centralnom dijelu Bosne i Hercegovine, planina Vranica nalazi se na razvođu slivova Vrbasa i Bosne, a sa svojih devet vrhova, koji su visoki preko 2.000 metara, najviša je u području srednje Bosne.
Ova pitoma planina pravi je raj za planinare, ali i sve druge ljubitelje prirode, u svojim njedrima krije brojne tajne i ljepote i pravi je užitak hoditi njenim brdima i dolinama.
Premrežena je brojnim stazama koje su veoma dobro označene, najviši vrh je Nadrkrstac (2.112 m), a slijede ga Krstac (2.069 m) i Rosinj (2.059 m). Područje je ovo gdje se susreću dvije klime – mediteranska, koja dopire iz doline Neretve, i kontinentalna, pa je Vranica poznata po velikoj količini padavina.
Zime obiluju snijegom, čija visina zna biti i preko dva metra, pa se na padinama planine nalaze i skijališta Brusnica i Vran kamen. Hidrološka situacija je veoma povoljna, pa je Vranica bogata brojnim izvorima i površinskim vodama koje teku niz njene padine te napajaju Vrbas i druge rijeke koje teku u nizini.
Prokoško jezero
Ipak, dragulj Vranice i ono po čemu je ona posebno prepoznatljiva je čarobno Prokoško jezero. Ono se nalazi na nadmorskoj visini od 1.626 metara, u dolini ušuškanoj između goropadnih planinskih visova, a pogled na ovaj prizor nešto je što se pamti cijelog života. Ovo ledničko jezero je kroz istoriju bilo okruženo pastirskim kolibama, od kojih se mnoge i danas tamo nalaze.
Međutim, u posljednjih nekoliko decenija urbanizacija je uzela danak, pa se uz samo jezero i na njegovim obodima gradi veliki broj vikendica i turističkih smještaja. Tako je vremenom izniknuo pravi mali gradić sa drvenim kućama koje se nastoje uklopiti u autentični ambijent cijelog prostora. Boravak na ovom mjestu krije mnoge draži, a da bi se doživjela njegova iskonska ljepota, moraju se osjetiti jutra i večeri, kada se sunce i zeleni planinski obronci oslikavaju na površini jezera.
Cijelo ovo naselje oživi s proljećem, kada pastiri dogone stoku na ispašu, pa se u jutarnjoj koloni redovno mogu susresti stada krava ili ovaca koja se napajaju vodom s jezera, a potom poznatom utabanom stazom odlaze na ispašu. Također, prisutan je i veliki broj turista, koji dolaze makadamskim putem iz pravca Fojnice da uživaju u planinskoj prirodi i domaćoj gastronomiji koja se nudi, a u posljednje vrijeme primjetno je i povećano prisustvo posjetilaca iz arapskih zemalja, od kojih su neki u međuvremenu postali i vlasnici nekretnina.
Prokoško jezero poznato je i po tritonu, endemičnoj vrsti vodozemca, koji je u prošlosti nastanjivao njegove vode. Ipak, posljednjih godina nije evidentirano njegovo prisustvo u samom jezeru, ali jeste u okolnim barama i manjim jezerima. Poribljavanje i ubrzana gradnja vikend-naselja su, pretpostavlja se, uzeli svoj danak.
Životinjski i biljni svijet
Vranica je oduvijek bila poznata po lovu. Nakon okončanja posljednjeg rata, stanje divljači bilo je veoma loše, ali se u zadnje vrijeme popravilo. Životni uslovi na ovoj planini su veoma dobri za sve vrste autohtone divljači, posebno za mrkog medvjeda i srne. Vranica je, zbog svojih prirodnih pogodnosti, pravi botanički raj, te na njenim obroncima raste i obitava bogata i raznovrsna flora. U nižim područjima prevladavaju guste šume bukve, jele i smreke, dok su viši vrhovi dom za kleku i patuljastu crnogoricu.
Vranica je također poznata i po velikom broju borovnica, pa se u vrijeme berbe na ovoj planini mogu naći brojni berači ovog voća, baš kao i brusnice te islandskog lišaja. Inače, to je najpoznatija rudna planina u našoj zemlji, još od rimskog perioda.
Na njoj su se kroz burnu istoriju nalazili rudnici zlata i drugih plemenitih metala i minerala, ali je rudna eksploatacija u posljednjih nekoliko decenija obustavljena. “Za sve koji vole planine, Vranica se mora naći na listi planina koje moraju posjetiti. Ko dođe jednom, sigurno će se opet vratiti, jer je ovo jednostavno raj na zemlji”, kaže Samir Šadić, dugogodišnji planinar i posjetilac ove planinske ljepotice. (Naj portal)
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON