Vanredna kontrola meda u Srbiji: TRAŽI SE PČELAR KOJI JE ZBOG ZABRANJENIH ANTIBIOTIKA U MEDU UMALO UPROPASTIO IZVOZ U ITALIJU

Nakon šoka od prije dvije godine, kada su Norvežani vratili šeleper meda iz Srbije zbog prisustva zabranjenih antibiotika, vlasti ove zemlje u saradnji sa veterinarskim službama i Savezom pčelarskih organizacija (SPOS) su počeli ulagati maksimalne napore da se sačuva obraz tradiionalno kvalitetnog meda iz ove zemlje, ali i okruženja. U tome su imali velikog uspjeha.

Ali, uvijek se u žitu nađe kukolj, kojeg su na vrijeme otkrili u SPOS-u, i to u pošiljci namijenjenoj za izvoz u Italiju. Naime, prema preliminarnoj analizi homogenizovanog uzorka koji čini med 49 pčelara, sa 64 različita laboratorijska broja pronađeni su sulfonamidi.

Kako je objavio “MOndo” predstavnici SPOS-a su se javno obratili, te mole pčelara koji je prijavio bagremov med za prodaju. iako je koristio zabranjene sulfonamide na svom pčelinjaku, da se hitno javi i sam prijavi takvo korišćenje Pogonu “Naš med”.. U ispitivanom medu su pronađeni: Sulfamethazine u količini od 52,9 mikrograma po kg meda (granica otkrivanja je 5) i Sulfamethoxazol u količini od 5 mikrograma po kg meda (granica otkrivanja je 5)

U ovom trenutku u SPOS-u ne znaju koji je pčelar im “podvalio” med, jer sofisticirane analize u inostranstvu rade se tako što se pomiješaju uzorci meda svih pčelara koji čine jedan šleper, te se tako napravi homogenizovani uzorak.

Zato su u Pogonu “Naš med” počeli analize pojedinačnih uzoraka, te da se na takav način novim pojedinačnim analizama utvrdi koji med kog pčelara sadrži ova dva sulfonamida, te da se taj med odstrani iz ovog kontigenta prije homogenizacije meda, jer kupci naravno ne žele da kupuju med sa sulfonamidima. Nakon toga, pokrenuće se procedura naplate nanesene štete Pogonu.

“Očigledno je da se radi o velikoj količini sulfonamida u medu tog pčelara, čim ih i dalje ima u značajnoj količini uprkos velikom razrjeđenju uzorcima meda drugih pčelara koji su takođe ponudili med za formiranje ovog šlepera”, navodi se u saopštenju SPOS-a.

Savez pčelarskih organizacija Srbije već godinama unazad vodi energičnu kampanju protiv upotrebe antibiotika u pčelarstvu, jer je njihova upotreba ne samo u potpunosti zakonom zabranjena, već i zato što šteti pčelinjim proizvodima, ali i samim pčelama remeteći njihovo osjetljivo zdravlje.

Deleko su u ovim analizama otišli Slovenci, te u Hrvatskoj. U ostalim zemljama bivše Jugoslavije tek treba očekivati ozbiljnine akcije I veće kontrole. (Naj portal)

PROČITAJTE I OVO:

https://najportal.ba/iskustva-petra-baica-kako-su-se-pcele-propolisom-zastitile-od-strujnog-udara/