Pratite nas

Razglednice

Uzmi što ti treba, ostavi novac: ZNATE LI ZA “DUĆAN POŠTENJA” U ŠVAJCARSKOJ?

Published

on

U Švicarskim Alpama, na nadmorskoj visini od 1370 metara, smjestilo se maleno selo Gimmelwald sa samo 130 stanovnika. Neki od stanovnika su farmeri, neki rade u turizmu, neki oboje. Možda većina svijeta ne bi nikad čula za ovaj mirni planinski raj da upravo u Gimmelwaldu nije otvoren prvi „dućan poštenja“ (na engleskom „honesty shop“). Dućan u kojem vlasnici vjeruju kupcima da će platiti ono što uzmu!

„Naš Honesty Shop prvi je seoski dućan u Europi koji se u potpunosti oslanja na povjerenje i poštenje. Nema prodavača, nema kamera, nema zaštitara. Razgledajte dućan, odaberite što vam treba, stavite iznos novca u kovertu i ostavite je u „kutiji poštenja“. I osjećajte se dobro!,“ – stoji na stranicama hotela Pension Gimmelwald u kojem je dućan otvoren.

Vlasnik hotela David Waterhouse Englez je koji je 2008. do Gimmelwalda doslovno došetao, bio je na planinarskoj turi, i nikad iz njega nije otišao. Iskusni turistički poduzetnik kupio je hotel koji je tada bio zatvoren dvije godine, preuredio ga i od njega napravio poznatu adresu za planinski odmor. Htio je otvoriti i dućan, ali u tom si trenutku nije mogao priuštiti da plaća prodavača. I tako je rođena ideja za „dućan poštenja“.

U početku je u njemu planirao nuditi samo suvenire, no s vremenom je proširio ponudu i na hranu i na piće. Ništa veliko ni skupo. Kako je jednom prilikom rekao u intervjuu, gubici zbog krađa su zapravo manji nego u običnim britanskim supermarketima, ponekad bi nestalo nešto sitno kao što je čokolada. Većina kupaca čak ostavlja više novca od tražene cijene, neki jer im je cijeli koncept simpatičan i žele ga nagraditi, drugi jer nemaju tačan iznos novca pa zaokruže na viši. Sve u svemu, stvar funkcionira i Waterhouse je dokazao da su ljudi, u osnovi, pošteni.

Nakon originalne ideje iz Švicarske, slični dućani su se otvorili na raznim lokacijama u svijetu, neki kao privremeni „pop up“ eksperimenti, drugi kao stalna ponuda. Reklamna moć ideje poštenja i povjerenja vrijedila je, čini se, rizika brojnim poduzetnicima. (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending