Pratite nas

Razglednice

Svijet ledenih divova: NAJVEĆA LEDENA ŠPILJA NA SVIJETU

Published

on

Austrijski Eisriesenwelt ili u prijevodu Svijet ledenih divova smjestio se 40 kilometara južno od Salzburga, visoko u austrijskim Alpama. Špilja je otvorena samo od maja do kraja oktobra, što ljeti može predstavljati pravi predah od visokih temperatura i vrućina, prenosi punkufer.hr. Ledeni labirint dugačak 40-ak kilometara

Svijet ledenih divova ili Eisriesenwelt labirint je u špilji sveukupno dugačak 40-ak kilometara, no turisti mogu vidjeti samo prvi kilometar. Nalazi se unutar planine Hochkogel u Werfenu u Austriji, 40 kilometara južnije od Salzburga. Prve su se formacije počele raditi prije 100 miliona godina, a rijeka Salzach povećala je pukotine nastale tektonskim pomicanjima, stvorila velike šupljine i na taj način velikim dijelom oblikovala Svijet ledenih divova.

Najveća ledena špilja na svijetu nalazi se na 1600 metara nadmorske visine i do nje je moguće doći nakon vožnje žičarom i dvadesetominutnog hoda.

Najveća ledena špilja na svijetu Eisriesenwelt otkrivena je tek u 19. vijeku. Zbog manjka interesa u istraživanje špilje te nedostupne lokacije, tek je 1879. Anton von Posselt-Czorich ušao sam 200 metara u ovu špilju i o tome napisao detaljan izvještaj. Nažalost, špilja je ubrzo opet zaboravljena te je tek Alexander von Mork, osnivač Istraživača špilja Salzburg, shvatio vrijednost Posseltovih dokumenata.

On je nastavio istraživati 1913. s kolegama, no tek su nakon Drugog svjetskog rata otkriveni neviđeni i brojni labirinti toga ledenog svijeta. Pedesetih godina 20. vijeka postavljena je i žičara koja je omogućila posjetiteljima da se na strme dijelove popnu u samo nekoliko minuta.

Prije ulaska u špilju svaki posjetitelj dobije fenjer kojim osvjetljava put. Potrebno je naglasiti da se špilja beziznimno obilazi u društvu vodiča i da obilazak traje 70-ak minuta.

Svijet ledenih divova pravo je čudo prirode u kojem možete saznati i iz prve ruke svjedočiti raznovrsnim ledenima naslagama poput stalagmita, stalaktita, ledenim svodovima, vodopadima i glatkim zidovima.

S obzirom na to da put od žičare do ulaska u špilju traje oko 20 minuta pješke te na 134 metara visinske razlike koje je potrebno proći na niskim temperaturama, posjeta špilji ne preporučuje se ljudima s otežanim hodanjem ili onima koji boluju od kardiovaskularnih bolesti. Mali posjetitelji ovise o odluci roditelja, no na službenoj internetskoj stranici napominju da iz dosadašnjeg iskustva ne preporučuju vođenje djece mlađe od 3-4 godine.

Planirate li u Svijet ledenih divova ili Eisriesenwelt, u koje god ga godišnje doba posjećujete, obucite toplu i kvalitetnu odjeću i obujte isto takvu obuću. Tokom jula i augusta, kada je vrhunac sezone za ledenu špilju, moguće je duže čekati na ulazu, što je potrebno imati na umu. Sve informacije o špilji i o tome kako do nje doći potražite na službenoj stranici Eisriesenwelta. (Naj portal)

PROČITAJTE I OVO:

Svjetsko čudo: OVAJ GLEČER JE NAJVEĆA MISTERIJA NA SVIJETU!

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending