Stari vrt na Buni: ČAROBNA BAJKA U VILI MARTINE VILAS SA 50-TAK VRSTA RAZNIH BILJAKA

Mjesto Blagaj u blizini Mostara u Bosni i Hercegovini možda vam je već od prije poznato po bogatstvu prirodnih ljepota, a i nizu zanimljivih istorijskih građevina na neuobičajenim mjestima koje privlače pažnju. Pored izvorišta i tekije Buna, jedna od najpoznatiji atrakcija ovog područja je i vila Old Garden, koja je u vlasništvu Martine Martinac Milas.

Zidine koje okružuju vrt i okućnicu vile Old Garden doslovno se izdižu iz divljeg toka rijeke Bune i stvaraju prizore i lokaciju koji su po mnogočemu jedinstveni. Bujna vegetacija svakojakog bilja izdaleka skriva pogled na intimu kuće te ujedno formira i obgrljuje raskošno dvorište koje se ocrtava puteljcima, stazicama i zonama popločanima lokalnim kamenom te malim oazama za odmor.

Vlasnica Martina otkriva nam kako je kuća godinama u vlasništvu njene porodice, a sagrađena je prije otprilike 40 godina te obnovljena 2002. i sada je namijenjena za povremeni boravak porodice i iznajmljivanje. Tri etaže kuće rasprostiru se na 150 kvadratnih metara te su ušuškane u pripitomljenu džunglu porodice Martinac sa svojim prostranim terasama i balkonima koji gledaju na obližnju prirodu i jednu od najljepših rijeka u ovom području.

Pažnju privlači okućnica, odnosno vrt vile koja je i nazvana po njemu – Stari vrt. Riječ je o najvećem adutu cjelokupnog prostora – starom vrtu koji obuhvata čak 700 kvadratnih metara, a koji je poput riznice antiknih komada od kojih svaki ima svoju priču i poput utočišta je za niz biljka koje se možda nikada ne bi našle na istom mjestu.

Visoke palme, vrbe, smokve i masline okružuju tirkizno plavi bazen koji stvara atmosferu oaze i donosi bistrinu i svježinu lokaciji, ali brojni drugi zeleni ljubimci su zapravo pravi vladari ovog mjesta. Martina nam govori kako ona vodi brigu za kuću, a o vrtu i okućnici svakodnevno brine njen otac Branimir Martinac. On zalijeva biljke, podrezuje,brine se o dohrani i svemu što je potrebno da one napreduju i izgledaju što bolje.

„Samo neke od biljaka koje se nalaze u vrtu su vrbe, tulipanovac, smokve, masline, lavanda, ružmarin, lantane, lagestremije, hibiskus, hortenzije, pampas, ruže, jasmin, gaure, oleandri, tekome, žuta pupavica, anđeoska truba, pasiflora, klematis, begonije, surfinije, vinke, gvineje, gospin plašt i još niz drugih – nabraja nam vlasnica.

Broj vrsta biljaka koji je blizu 50, način na koji se one međusobno slažu, isprepliću bojama i raskošno uspijevaju, stvaraju atmosferu malog raja, a tome bez sumnje, osim tate Branimira, pridonosi i to što je kuća uza samu rijeku i na povoljnoj poziciji bogatoj suncem.

Vlasnica Martina nam napominje zanimljivu informaciju, a to je da kuća ima vlastito vrelo pitke vode, starinski bunar koji je danas uistinu teško vidjeti i gdje je dotok vode u ljetnom periodu oko 300 litara u minuti, a koji svakako pomaže bogatoj vegetaciji vrta.

Osim zanosnog zelenila i mirisa, vrt je zanimljiv i zbog antiknih komada koji su raspoređeni po lokaciji. Oba porodica skuplja antikne komade i izlaže ih u vrtu i dvorištu još od kada su kupili vilu, znači više od 40 godina.

Pored ostalog, Maina se hvali o upečatljivim plavim vratima, koja su odmah na ulazu u vrt, starija su više od stotinu godina, a nekada davno su stajala na kući Martinine prabake. Tu je i vodeničko kolo starije od 250 godina, a s obnovom kuće i ono je restaurirano. (Naj portal)