Šta se dešavalo minule subote u Kozarcu: POD UTICAJEM ALKOHOLA ZABOLJELE STARE RANE, PA KIKIRIKIJEM GAĐALI “ONE DRUGE”

Mediji su prenijeli “dosta upakovanu” informaciju o incidantu u Kozarcu u kojem je došlo do međunacionalnog obračuna. Može se to zaključiti i po forumima koji obrađuju lokalne teme iz Prijedora. Imena aktera nisu saopštena, navodno u interesu istrage. Portparol PU Prijedor Zvezdana Alendarević je izjavila da je “prijavljeno da je u Kozarcu više lica prvo verbalnim, a potom fizičkim sukobom narušilo javni red i mir”.

Srpskainfo je objavila da je teško povrijeđena B.T. koja je pokušala zaustaviti pijane Kozarčane koji su narušavali red i mir. Prema nezvaničnim informacijama u napadu su učestvovali Denis M. i Senad M, te još dvije osobe među kojimai radnik jedne zaštitarske firme. Dodali su da su, prema nezvaničnim informacijama ove osobe u jako bliskim vezama sa lokalnim policijskim službenicima.

Sve se odigralo ispred jedne kafane u Kozarcu u subotu oko 22 sata. Vidno u alkoholisanom stanju, kada su emocije proradile, a oživjela sječanja na 1992. godinu, djeci stradalih i protjeranih, koji danas žive negdje u Evropi, u jednom trenutku je “pao mrak na oči”. Vidjeli su na platou ispred kafane djecu ubica svojih najmlijih i nalogodavaca za protjerivanje Bošnjaka, prvo u logore, a onda u svijet.

Denis i Senad su jednu osobu srpske nacionalnosti gađali kikirikijem, neko je iz grupe dobacio “Srve na vrbe”, a nakon toga je uslijedio ozbiljniji obračuna, u kojem je učestvovalo više osoba. Ženska osoba, inivijala B.T. je pokušala smiriti pijane momke, te je pri tome dobila povrede. Objavljena je fotografija sa povrijeđenom njenom rukom.

Inače, u Kozarcu tokom ljetnih mjeseci se okuplja dijaspora. Sve su to ljudi koji žive u zemljama EU, a ratne 1992. godine su protjerani i nose velike porodične trauma. Ovo malo mjesto podno Kozare “oživo” svakog ljeta i na raskršću dviju godina. Ulice, sokaci puni, gužva automobila s inozemnim registarskim oznakama, puni ugostiteljski objekti… Priređuju se okupljanja, obilježavaju godišnjice.

Kozarac danas živi zahvaljujući dijaspori, odnosno Kozarčanima koji su se nakon progona zaustavili u evropskim zemljama, u Americi. Ali, iz ljubavi, iz nekakvog svog kozaračkog inata ponovo su izgradili ovo mjesto, čime je Kozarac postao simbol povratka u BiH. Istina, najveći broj njih dolazi za novogodišnje praznike i tokom ljeta, ali ono što su izgradili ovdje – kuće, drugi objekti – garancija su da će se vratiti zastalno i nastaviti živjeti ovdje.”

Ovdje danas živi oko 8.000 ljudi, a prije rata živjelo je blizu 25.000 stanovnika, od kojih je 95 posto bilo bošnjačko stanovništvo.Ratne 1992. sve je u Kozarcu bilo porušeno, a ubijeno je skoro tri hiljade Kozarčana, skoro svi su prošli kroz zloglasne logore Omarska i Keraterm. Traga se za gotovo 600 nestalih Kozarčana.

Ne opravdavamo posljednji incident u Kozarcu, ali nastojimo shvatiti bol ovih ljudi. (Naj portal)