U njemačkom gradu Wiesbadenu i glavnom gradu njemačke pokrajine Hessen održana je završna svečanost i podjela diploma učenicima koji pohađaju dodatnu nastavu bosanskog jezika u okviru redovne nastave.
Dva razreda
Svjedodžbe o pohađanju nastave učenicima je uručila Višnja Lončar, generalna konzulica Bosne i Hercegovine u Frankfurtu. U školskoj 2023/24. godini nastavu bosanskog jezika je pohađalo 30 učenika i učenica. Oni su, zavisno od uzrasta, bili podijeljeni u dva razreda.
Interes za ovim projektom je veliki, budući da je, nakon više od dvije decenije, nastava bosanskog jezika ponovo oživljena u glavnom gradu Pokrajine Hessen. Škola bosanskog jezika Wiesbaden zajednički je projekat IGBD-a Wiesbaden, Generalnog konzulata Bosne i Heregovine u Frankfurtu i Ministarstva za obrazovanje Pokrajine Hessen.
Profesorica književnosti i b/h/s jezika u školi u Wiesbadenu, Elvedina Merdan, iskazala je svoju zahvalnost organizatorima. Potom generalnoj konzullici Višnji Lončar i gospodinu Fahrudinu Džiniću, na velikoj podršci u provođenju ovog projekta.
Kulturni identitet
– Uvođenje nastave bosanskog jezika kao jednog od izbornih predmeta stranih jezika, tzv. jezika porijekla, veoma je značajan za našu zajednicu i za vidljivost i promicanje bosanskog jezika u Njemačkoj. Učenicama i učenicima, od kojih je većina rođena u Njemačkoj, nastava bosanskog jezika je mogućnost da uče bosanski jezik, te se upoznaju sa našom bogatom književnošću i kulturom.

– Drago nam je da smo ponovo pokrenuli školu bosanskog jezika u Wiesbadenu. Trudili smo se da budemo na usluzi za dobrobit naše djece. IZBNJ-Džemat Wiesbaden je kao koordinator, danas osjeća posebno zadovoljstvo što smo dio ove lijepe priče. Mi smo uvijek bili tu i uvijek ćemo biti kada je u pitanju naša država Bosna i Hercegovina i očuvenje našeg nacionalnog i kulturnog identiteta. Mi volimo našu djecu i naš jezik, ljubomorno ćemo ih čuvati i u budućnosti – rekao je između ostalog Fahrudin ef. Džinić.
Budućnost djece
– Malo je reći da sam sretna, ja sam presretna kada vidim svu ovu djecu. Svi su oni budućnost BiH u Njemačkoj, sve su to budući mladi obrazovani ljudi. Bit će među njima i doktora, profesora, inžinjera. Svi oni će znati i bit će svjesni svog porijekla i države BiH.

Sve to zahvaljujući jednim velikim dijelom i ovoj školi na bosanskom jeziku u Wiesbadenu. Profesorica književnosti i njihova nastavnica Elvedina Merdan radi jedan veoma, veoma human i veoma važan posao za dobrobit i budućnost ove djece kao i cijele BiH – rekla je između ostalog generalna konzulica Višnja Lončar.
Bato Šišić (Naj portal)