Zdravlje i ljepota
Sjedi i jedi: ZAŠTO NE VALJA JESTI S NOGU I NA BRZINU?
Danas niko nema vremena da uživa u hrani i natenane žvaće svaki zalogaj, ali to sve nas može mnogo da košta. Nisu bez razloga naši stari govorili “sjedi, pa jedi”.
Rezultati nedavno sprovedenog istraživanja pokazali su da je za zdravlje važno ne samo šta jedete, već i koliko brzo hrana nestaje iz vašeg tanjira.
Japanski naučnici pratili su 1.083 odrasle osobe tokom pet godina, a ispitanici su bili podijeljeni u tri kategorije, na osnovu toga koliko brzo jedu: “sporo”, “normalno” i “brzo”.
Na početku studije, niko od dobrovoljaca nije patio od metaboličkog sindroma, što znači da niko od njih nije imao najmanje tri od slijedećih faktora – gojaznost u predjelu stomaka, nizak nivo HDL holesterola, povišene trigliceride, povišen krvni pritisak ili šećer u krvi. Loše vrijednosti najmanje tri od ovih navedenih kriterijuma ukazuju na povišeni rizik od kardiovaskularnih bolesti i dijabetesa, i jednim imenom ovo stanje zove se metabolički sindrom.
Pet godina kasnije, kad su ponovo popunjavali isti upitnik, ispostavilo se da se kod 84 ispitanika razvio metabolički sindrom, a sudeći po rezultatima studije objavljene u stručnom časopisu Circulation, većina ih je bila iz grupe koja je izjavila da “brzo jede”. Osobe koje se hrane “s nogu” imaju za 89 odsto viši rizik od razvoja metaboličkog sindroma od onih koje jedu sporije.
Ali, to nije sve što su naučnici zaključili. Ispitanici iz grupe koja je brzo jela tokom pet godina dobili su više kilograma, povećao im se obim struka i nivo šećera u krvi bio im je viši nego kod ispitanika koji su naveli da jedu sporije.
Ljekari kažu da je to povezano sa činjenicom da je mozgu potrebno neko vrijeme da obradi činjenicu da ste siti, a sve dok se to ne dogodi, vi nastavljate da jedete.
– Kad ljudi jedu brzo, oni nastavljaju da jedu i nakon što prestanu da osjećaju glad. Takođe, kod osoba koje jedu brzo skokovi nivoa šećera u krvi su značajniji, a to može da dovede do inzulinske rezistencije – kaže dr Takajuki Jamai sa Univerziteta u Hirošimi, koji je vodio ovo istraživanje.
Zdravlje i ljepota
Srđan Vukičević (Podgorica) u 33-oj dobio šećer: NAJBOLJA ODLUKA U MOM ŽIVOTU JE BILA DA POZOVEM TRAVARA MIRSADA KRNJIĆA
Da bolest ne bira za godine, najbolje zna Srđan Vukičević iz Podgorice. Ovaj 33-godišnji vozač jedne građevinske firme na svojoj koži je osjetio sve muke kroz koje šećeraši širom svijeta svakodnevno prolaze.
Potpuno neočekivano
Iako je uvriježeno mišljenje da dijabetes najčešće napada starije osobe, izložene stresu, Srđanu su prvi simptomi došli potpuno neočekivano, ostavivši ga zbunjenog i uplašenog. On o tim tegobama započinje priču sljedećim riječima:
– Živio sam sasvim normalan i miran život sa svojom porodicom. Preko noći počeo me savladavati umor, stalna žeđ, česte potrebe za mokrenjem. Preko dana sam sam jedva funkcionisao od iznenandnih osjećaja slabosti i dezorjentisanosti.
Kod ljekara – šok. Nalazi krvi su pokazivali dijabetes! Tih dana njegov jutarnji šećer se kretao oko 17, a na večer je znao skakati i preko 30 jedinica.
– Pio sam tablete, redovno uzimao inzulin, ali meni kao da se stanje pogoršavalo – ispričao je Srđan.
A onda novi šok! Srđan je primijetio da mu se vid skoro zamaglio.
Trajno oštećenje
– Pojava mrene je bila kap koja je prelila čašu. Znao sam da je vremena sve manje i da bi moglo doći do trajnog oštećenja očnog živca i vida. Odmah sam se okrenuo istraživanju alternativne medicine i travarima.
Na internetu je naišao na ime travara Mirsada Krnjića i doktora Miše Vučkovića. U dahu je, kaže, čitao nekoliko svjedočenja, učlanio se u grupu na FB „Biljem protiv šećerne bolesti“, u kojoj je razmjenio iskustva sa članovima koji su koristili Krnjićevu terapiju.
Ohrabren pozitivnim pričama i pun nade, stupio je u kontakt sa travarom Krnjićem.
– Veoma prijatan i pun razumijevanja, saslušao me je i preporučio svoju terapiju. Ujutro pojedem dva listića čuvarkuće, a tokom dana umjesto vode pijem Krnjićev sirup. Nakon 15 dana terapije, šećer ne samo da nije prelazio 7 jednica, već su mi se ponovo vratili snaga i živahnost – kazuje Srđan.
Granice normale
Ukupno je potrošio tri Krnjićeve terapije. Ne koristi više nikakve tablete, skinuo se sa inzulina, pojede i poneki kolač ili neku zabranjenu hranu, ali šećer ne divlja; kreće se u granicama normale.
– Odluka da pozovovem travara Mirsada Krnjića kada sam bio izgubio svaku nadu bila je najbolja stvar koju sam za svoje zdravlje mogao učiniti – ne krije zadovoljstvo Srđan Vukičević.
KONTAKT TELEFON TRAVARA MIRSADA KRNJIĆA: 00387 61 742 830 ili 061/383-325. Pratite FB grupu BILJEM PROTIV ŠEĆERNE BOLESTI.
(Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti3 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON
-
Sudbine4 godine
Sve više Bišćanki se udaje za migrante: OD OSUDE DO ČESTITKI (POGLEDAJTE KOMENTARE)