Pratite nas

Zanimljivosti

Sjećanje na legendu Sarajeva: KAKO JE PIMPEK ČOLI PRUŽIO ŠTRUCU HLJEBA

Published

on

Sjećanje na legendu Sarajeva: KAKO JE PIMPEK ČOLI PRUŽIO ŠTRUCU HLJEBA

Prošlo je 23 godine otkako nas je zauvijek napustio Davorin Popović Pimpek, solista kultnog sarajevskog benda “Indexi”.

Na današnji dan, 18. juna 2001. godine muzička legenda, ljudina, dobrota od čovjeka, Davorin Popović Pimpek, otišao je u legendu! Napustio je ovaj svijet u kojem će on i njegovi “Indexi” dugo živjeti. Živjet će njegov jedinstven vokal i zdušnost, koju sve generacije vole i pjevaju.

Bezvremenski hitovi

Slika autentičnosti jednog vremena je glas i duša Davorina Popovića. On je taj koji je poklonio sve to svojom pjesmom i muzikom. Neimar jugoslovenske rok scene zajedno sa svojim Indexima i njihovim saradnicima, ušao je u legendu. On je živio svaku svoju pjesmu i uživao sa publikom. Čestit, simpatičan, omiljen drug. Pjevač! Zapravo multitalentirani predstavnik muzike.

Davorin Popović rođen je u Sarajevu 1946. godine. Nakon osnovnog, završio srednje obrazovanje u Drugoj sarajevskoj gimnaziji. Tu se zapravo počeo baviti sportom, košarkom kojom se itekako uspješno bavio u „Mladoj Bosni“ (Željezničar). Odigrao je na stotine utakmica, bio kapiten a sve napustio ‘68. radi muzike. A muzikom ozbiljnije se počinje baviti u grupi „Lutalice“ pa se priključio „Ehu“ od kojeg su se formirali „Indexi“ 1962. godine. Muzicirali su u Slozi, Fisu.

Veliki uspjeh, prepoznatljiv i topao vokal doživljava na festivalu „Vaš šlager sezone“ 1967 sa pjesmom „Oko malih stvari svađamo se mi“. Godinu kasnije kada Kornelije Kovač prelazi kod njih, odlazi sa Indexima na „Opatijski festival“ gdje je ispjevao pjesme „Jutro će promijeniti sve“ i „Ako jednom budeš sama“.

Neobjašnjivi šarm

Nizali su se bezvremenski hitovi „Pružam ruke“, „Jednom smo se svađali“, „Da sam ja netko“, „Sanjam“, „Krivac si ti“, „Ugasila je plamen“, „Bacila je sve niz rijeku“, „U jednim plavim očima“, „Modra rijeka“, „Negdje u zatišju“, „310 poljubaca“… Davor je snimio i samostalne albume ‘75. „Svaka je ljubav ista“, „S tobom dijelim sve“ ‘84. i isto naslovljeni album 1995. godine. Pjevao je 80-tih sa vokalnim dječijim horom „Mostarske kiše“, „Žute dunje“ u filmu „Kuduz“. Sa pjesmom „21 vijek“ 1995. godine predstavljao je Bosnu i Hercegovinu“ na Eurosongu.

Zanimljivo je da pjesmu „Plima“ koja je dosegnula najveći tiraž u Jugotonu štampana tri godine nakon njenog objavljivanja jer se izdavaču učinila nekomercijalnom. Godine 1973. su Dačo o Bodo otišli u vojsku nakon što je snimljena šlagerska pjesma „Predaj se srce“. Po povratku doživljavaju vrh popularnosti sa pjesmom „Ti si mi bila u svemu naj, naj“. Nastaje i šlagerska pjesma 1976. „Moja Hana“.

Muzicirali su u plesnoj dvorani Doma mladih u Skenderiji. Davorov neobjašnjivi šarm je zračio sa scene. On je svakoj pjesmi davao vrhunsku ljepotu. Omiljen u društvu, dobitnik šestoaprilske nagrade grada Sarajeva, nagradu jugoslovenske estrade, estradna ličnost i niz dugih priznanja, nastupa diljem svijeta, ali i njegovog grada u kojem je 2001. održao sa svim muzičarima koji su prošli kroz Indexe na Zetri. I sa gostima: Harijem, Tifom, Alimanovićem, Bregom, Midom…

Posljednji nastup Davor je imao s Indexima iste godine u Banja Luci u Boriku. A nakon mjesec i po dana je preminuo. Nosio sobom teško neizlječivo oboljenje. Ispraćaj na gradskom groblju Bare u Aleji velikana desio se tog kišovitog junskog dana.

Plakalo je nebo, a plakala je i raja za muzičkom estetom kojeg bi se trebalo iz poštovanja češće sjećati i pominjati. Veličina koja nije sa nama a koja uvijek ima mjesta u srcima pored njegove supruge Sanje i sina Darija, onih koji znaju da je Davor Dačo Pimpek Pjevač zapravo legenda i fenomen domaće muzičke scene.

Tako Pjevač kaže

Kada je Čola diplomirao na Ekonomiji pred kabinetom ga je čekalo dosta njegove raje sa cvijećem, pićem i poklonima a onda je odnekud došao Davor i pružio mu štrucu hljeba.

Odmah je Čola shvatio šta je ovaj mangup tim gestom htio kazati ko veli “glas može da te izda, a zvanje nikada“. Tako to Pjevač kaže…

Zbog izrasline bio Pimpek

Izraslina koju je Davor imao na uho od rođenja je humoristično asocirala sarajevsku raju pa su mu etiketirali novi nadimak Pimpek.

„Ulica prkosa“

U ratnom periodu Davor je bio u svom gradu i ispjevao pjesmu „Ulica prkosa“ a često je kazivao „što bi bilo Sarajevo da sam još ja otišao“, pa bi onda poslije dodao „e još da se nisu fukare bogatile a pametno šutile a mi budaletine da nismo govorili, sve bi bilo super“.

Ulica u nedođiji

Spomen obilježje na legendu, sjećanje na ljudsku gromadu i neponovljivog pjevača postavljeno je u parku iza zgrade Predsjedništva. A ulica nazvana njegovim imenom tamo je negdje u nedođiji iza aerodromskog naselja gdje možda nikad Davor nije kročio. Jer cijeli život proveo je u Mis Irbinoj koja je valjda trebala dobiti naziv po njemu. E tada bi mu se grad odužio.

Jasna Durić (Naj portal)

 

Zanimljivosti

Plavi Orkestar ponovo u originalnoj postavi: Mi smo posljednji dinosaurusi u regionu

Published

on

Ljubitelji Plavog Orkestra, jednog od najpopularnijih bendova na prostorima bivše Jugoslavije, mogli bi se radovati u nadolazećoj 2025. godini.

Kruže glasine

Naime, u muzičkim krugovima već neko vrijeme kruže glasine da će se Saši Lošiću Loši i braći Ćeremida pridružiti originalni gitarist Mladen Pavičić Pava, koautor legendarnog hita ‘Suada’.

U martu 2025. navršava se tačno 40 godina od objave njihovog debitantskog albuma ‘Soldatski bal’. To bi mogao biti savršen povod za ponovno okupljanje u izvornoj postavi. Tokom koje su izdali albume ‘Soldatski bal’, ‘Smrt fašizmu’, ‘Sunce na prozoru’ i ‘Simpatija’, koje su pratile istoimene turneje.

Tragične okolnosti rata u bivšoj Jugoslaviji razdvojile su članove grupe, a Mladena Pavičića Pavu put je odveo u daleku Kanadu, gdje od tada nije svirao sa svojim prijateljima iz benda.

– Plavi Orkestar jedini je bend na ovim prostorima koji je doživio popularnost nalik Beatlesima. Njihovi su se albumi prodavali u stotinama hiljada primjeraka, a obožavatelji su čak kampovali pred hotelima u kojima su odsjedali. Lošu, Pavu i braću Ćeremida gledali su kao svoje najveće idole.

Masovna histerija

Karijera benda započela je 1983. u Sarajevu u sklopu pokreta Novi primitivizam, koji je iznjedrio i Elvisa J Kurtovicha i Zabranjeno pušenje. No izlaskom prvog albuma ‘Soldatski bal’ 1985. godine, te hitovima poput ‘Bolje biti pijan nego star’, ‘Suada’ i ‘Goodbye Teens’, Plavi Orkestar postao je fenomen na prostoru bivše Jugoslavije – piše Tportal.hr.

Svjedočili smo maniji kakva nikada prije nije viđena. Novinari su tada pisali o fenomenu Plavog Orkestra kao o ‘posljednjoj masovnoj histeriji u Jugoslaviji’, a jedan ih je strani novinar prozvao ‘istočnoevropskim Beatlesima iza željezne zavjese’.

Ako se dugo očekivano ponovno okupljanje dogodi, originalni Plavi Orkestar nastupiće zajedno prvi put nakon 35 godina.

Benigna pojava

– Plavi Orkestar ljudi su uvijek doživljavali kao benignu pojavu – poput ćevapa, sladoleda, čovječje ribice – s kojom niko nema problema. Ako gledamo Plavi Orkestar kao pojavu, onda smo valjda posljednji dinosaurusi u regionu – rekao je Saša Lošić Loša.

Vijest je pomenuti portal provjerio kod muzičkog promotora Tomislava Kašljevića. On je potvrdio da se o povratku originalnog Plavog Orkestra trenutno vode razgovori.

– Učinićemo sve da ostvarimo povratak originalne postave Plavog Orkestra, uz koju su odrastale generacije. Razgovori su još u toku, uskoro ćemo objaviti nove informacije. Ovo ne vidimo samo kao poslovnu priliku, već i kao događaj koji će ostaviti emotivni trag u cijelom regionu – rekao je Kašljević.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending