Razglednice
Šetnja slavnim Karlovim mostom: ROMANTIČNA ĆUPRIJA NAJLJEPŠI SIMBOL PRAGA
Posjeta Pragu podrazumijeva šetnju slavnim Karlovim mostom, jednim od najljepših simbola grada. On je, takođe, najstariji očuvani praški most, koji je podigao kralj Karlo IV . Autor projekta je navodno bio majstor Oto.
Međutim, ovaj romantični most u sebi krije misteriozne kombinacije brojeva, bizarne legende o jajima i sjećanja na tragičnu istoriju. Otkrivamo vam pet činjenica o mostu za koje možda niste znali.
Nije najstariji češki most
Karlov most nije najstariji most u Češkoj, ali jeste najstariji na rijeci Vltavi. Prije njega je ovdje stajao Juditin most, ali je bio oštećen. Kralj Svetog rimskog carstva Karlo IV srušio ga je, a u 14. vijeku izgradio ovaj koji već danas odolijeva zubu vremena Otkako je izgrađen, pa sve do 19. vijeka, bio je to jedini most na Vltavi u Pragu.
Most se zvao drugačije
U početku se most zvao samo “Kameni most”. U vrijeme gradnje mosta, nije bilo specifično da se kamen koristi kao konstruktivni materijal, pa je ovo bila njegova glavna karakteristika. Osim toga, dugo vremena su ga zvali, jednostavno, i Praški most, jer drugog nije bilo.
Vrijeme njegove gradnje je svojevrsni matematički fenomen
Sam kralj Karlo IV vjerovao je u numerologiju. Postoji legenda koja kaže da je kamen temeljac stavljen 1357. godine, 7. dana, 9. mjeseca u 5:31. Vjeruje se da je Karlo IV izabrao to vrijeme da bi, kada bi neko napisao vrijeme početka, dobio sekvencu brojeva 1-3-5-7-9-7-5-3-1. Nalik piramidi koja predstavlja simbol moći, ali i mosta.
Legenda o gradnji mosta pomoću jaja nije tačna
Legenda kaže da su u gradnji mosta pomagali stanovnici tako što su donosili jaja za smjesu. Svrha smjese je, kako se dalje prenosi priča, je da drži most cjelovitim, odnosno, da se ne raspadne. U jednom trenutku je čak ponestalo jaja u gradu, pa su počeli da donose jaja iz cijele države. Tim naučnika koji je proučavao strukturu mosta vratio je Čehe u realnost, potvrdivši da nema traga jajima u njegovim konstruktivnim elementima. Međutim, naučnici su pronašli tragove mlijeka i vina.
Većina statua na mostu su replike
Kada je most izgrađen, bio je puno jednostavniji i imao je čisto funkcionalnu ulogu – da omogući prelaz preko rijeke. Tek s dolaskom umjetničko-kulturnog perioda (baroka) počeli su da niču raskošne statue i skulpture. Međutim, zbog čestih poplava, ispostavilo se da most baš i nije idealno mjesto za umjetničku postavu. (Naj portal)
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON