Pratite nas

Razglednice

Sarajevski neimari: LJUBAVNA PRIČA AUGUSTA I MARIJE BRAUN UTKANA U PRVU CIGLANU I MARINDVORSKU PALATU

Published

on

Austrijski poduzetnik i vrsni industrijalac August Braun je ličnost koja je odigrala važnu ulogu za urbanizaciju Sarajeva čijom je ciglom izgrađen veliki broj danas znamenitih gradskih objekata. Braun je rođen sredinom 19. stoljeća u austrijskoj pokrajini Tirol, a u Sarajevo je došao živjeti 1879. godine, sa suprugom Marijom, noseći cijeli život u malom koferu.

U gradu je po dolasku otvorio prvu ciglanu na današnjem prostoru naselja Koševo, u kojoj je proizvodio građevinsku stolariju, podove, opeku, kanalizacione cijevi… Za svoje građevinske proizvode dobio je nagradu na izložbi u Budimpešti 1896. godine.

Uz cijelu priču o uspjehu ciglane veže se jedna vrlo romantična priča. Naime, Braun je u svoje cigle utiskivao vlastite inicijale A. B, a zbog ljubavi prema Mariji u cigle je počeo utiskivati i srce. I baš tim ciglama, sagradio je svojoj voljenoj ženi jednu od najvećih i najljepših zgrada u Sarajevu kojoj je dao ime Marijin dvor, po kome se i danas taj dio grada tako zove.

Kada je započeo s gradnjom, na mjestu palate bilo je pusto polje. U Sarajevu se pričalo da „ludi grof gradi palatu u polju koja nikom neće trebati”.

August i Eva Braun

No, Braun je imao viziju širenja grada prema Ilidži, sagradivši prekrasnu palatu uz nekadašnje drevno naselje Zagorica koja je služila kao ogledni objekat za sva takva buduća zdanja, jer palate su u Sarajevu tada bile rijetkost, te su građene tek u doba procvata secesije. Bila je to i prva zgrada u gradu u kojoj su se mogli iznajmiti stanovi, a projektirao je čuveni češki arhitekta Karlo Paržik. Zgrada se sastoji od dva dijela: Marijin dvora i August dvora, a i građena je u dva navrata: 1885. i 1895. godine. Taj dio Augustovog dvora tek je djelimično završen.

Danas je ta zgrada koja se nalazi na uglu ulica Maršala Tita, kralja Tvrtka, Augusta Brauna i Doline, na samoj tramvajskoj stanici, nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine.

Nakon što je izgradio prvi blok zgrada prema Titovoj ulici, Braun se ambiciozno prihvatio zadatka izrade Regulacionog plana čitavog Marijin Dvora 1895. godine, nakon čega gradi većinu objekata u Ulici kralja Tvrtka. Od opeke sa inicijalima i srcem izgrađeni su i palata Predsjedništva Bosne i Hercegovine, porodična vila Braun u ulici Alipašina, te veliki broj drugih objekata u Sarajevu. Tamo gdje je on stao s gradnjom i vizijom, nastavile su iduće vlasti. A ljubavna priča Augusta i Marije Braun zauvijek će ostati da stoji kao simbol početka transformacije jednog grada. (Naj portal/Furaj.ba)

PROČITAJTE I OVO:

Prva sijalica na Balkanu „planula“ je u Semizovcu: OVDJE SU NIJEMCI DOLAZILI NA PRIVREMENI RAD

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending