Razglednice
Remek-djelo koje je ujedinilo svijet; NAJLJEPŠE STEPENICE NA SVIJETU KRIJU NAJTUŽNIJU PRIČU IKAD
Svako ko je bar jednom posjetio Brazil među brojnim ljepotama ove zemlje koje je obišao, sigurno je donio bar jednu fotografiju sa čuvenih šarenih stepenica u legendarnoj četvrti Lapa u Rio de Žaneiru. Službeno se zovu stepenice Selaron, a neslužbeno su dobile titulu najljepših stepenica na svijetu.
Iako su postale jedan od glavnih simbola grada, zanimljivo je da njihov autor nije Brazilac, već Čileanac Horhe Selaron. Taj umjetnik, koji je živio 74 godine, više od 50 godina proveo je putujući po svijetu, slikajući i radeći s keramikom.
U Rio de Žaneiro je stigao 1983. godine i na prvi pogled se zaljubio u njega. Odlučio je da ovdje ostane, a da bi preživio, prodavao je svoje slike. Stanovao je u zgradi smještenoj na samom vrhu stepenica koja danas nosi njegovo ime. Tada su stepenice bile u očajnom i zapuštenom stanju, a on je zasukao rukave i odlučio da povodom toga nešto uradi…
Selaron je za izgradnju stepenica, koja je trajala 23 godine, nagrađen titulom počasnog građanina Rio de Žaneira
Počelo je sa uređenjem stubova ispred zgrade. Plan je bio da ih ukrasi keramičkim pločicama u bojama brazilske zastave, ali ono što je počelo kao hobi u slobodno vrijeme preraslo je u zavisnost. Od novca od prodaje slika počeo je da kupuje još keramičkih pločica, i tako unedogled… Kako su stepenice postajale šarenije, tako su postajale i popularnije, a fanovi iz cijelog svijeta su mu na poklon slali donacije – još zanimljivih pločica!
Danas ove predivne stepenice krasi čak 2.000 vrsta keramičkih pločica iz 60 zemalja, od Aljaske i Jamajke pa sve do Kazahstana. Na njima ima tačno 215 stepenika, a dugačke su 125 metara. Motivi su različiti i uključuju ptice, tango, karte, zastave, fudbal, slavne ličnosti…
Ali jedan koji se najčešće ponavlja privlači najviše pažnje. Riječ je o motivu trudne Afrikanke. Ona je ujedno bila i glavni motiv slika koje je Selaron prodavao da bi prikupio novac za nove pločice. Nikad nije htio da kaže o kome se tačno radi, već je samo rekao da je u pitanju jedan “lični problem iz prošlosti”, pa se i dan-danas nagađa da li je riječ o njegovoj bivšoj djevojci.
Šarene stepenice Selaron je opisao kao svoje “odavanje počasti brazilskom narodu”, lud i jedinstven san koji će se završiti tek onog dana kada ga više ne bude. Godine 2013. to se i dogodilo. Na istim tim stepenicama ispred zgrade pronađeno je njegovo beživotno tijelo puno povreda.
Neke komšije i prijatelji tvrdili su kako je u posljednjem periodu života često bio depresivan, a drugi kažu da su te noći čuli buku, vrištanje i lavež pasa. Pravi uzrok smrti nikad nije otkriven.
U noći kada je cijeli grad saznao za njegovu smrt, stanovnici obližnjih naselja okupili su se na stepenicama i oprostili od kvartovske legende zapalivši na stotine bijelih svijeća.
Mala utjeha u cijeloj ovoj priči je činjenica da je Selaron za života ipak dobio priznanje. Za svoj projekat, koji je trajao ukupno 23 godine, nagrađen je titulom počasnog građanina Rio de Žaneira – grada koji je neizmjerno volio i na čijim ulicama je ostavio neizbrisiv trag, ovjekovječen u natpisu na njegovim stepenicama gdje piše: “Brazil, volim te.” (Naj portal)
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON