Razglednice
Putevima egipatske prijestonice: KAKO DA UŽIVATE 48 SATI U KAIRU?
Kairo je čuven po drevnim istorijskim lokalitetima, Velikoj piramidi u Gizi kao i po krstarenjima duž rijeke Nil. Međutim, u egipatskoj prijestonici ima još mnogo toga što se može uraditi i vidjeti. Velika piramida u Gizi, krstarenje duž rijeke Nil, istraživanje drevnih istorijskih lokaliteta – mnogo je načina da provedete vrijeme u egipatskoj prijestonici.
Ukoliko ste planirali da u septembru ili u nekoj skorijoj budućnosti posjetite Kairo, evo kako možete da iskoristite vrijeme:
Prvi dan: piramide, Egipatski muzej, Viseća crkva…
Nakon što se stignete u Kairo, dođete u smještaj koji ste rezervisali i odmorite se od ljeta, uputite se u razgledanje grada i gastronomsko istraživanje.
Dvodnevni boravak u Kairu možete da počnete prepodnevnim obilaskom mističnih piramida u Gizi starih 4.500 godina. Velike piramide čine tri monumentalne građevine: Keopsova, Kefrenova i Mikerinova piramida. Uživajte šetajući među ostacima prošlosti i napravite po koju fotografiju vrijednu Instagrama, ispred Sfinge i drugih artefakata u okviru kompleksa.
Nakon toga, pređite rijeku Nil kako biste posjetili Egipatski muzej, jedan od najstarijih arheoloških muzeja na Bliskom istoku. Ovdje možete vidjeti još drevnih artefakata i zadivljujuća egipatska umjetnička djela
Vrijeme je za ručak. Uputite se do kafea Nagib Mahfuz, koji je nazvan po čuvenom egipatskom piscu, dobitniku Nobelove nagrade. Smješten u centru Kaira, kafe se može pohvaliti očaravajućim arapskim enterijerom. Tu je i ljubazno osoblje u tradicionalnim egipatskim prslucima koji služe tradicionalna jela na zlatnim tanjirima.
Probajte fattah (slojeve riže, sa komadima mesa, prelivene paradajz sosom sa bijelim lukom). Meso može biti govedina, teletina, ali najtradicionalnija je jagnjetina. Nakon ukusnog obroka, počastite se šoljom svježe skuhane kafe ili aromatičnom šišom.
Kairo – grad kojim vlada mrak
Uputite se metroom do Mar Girgis stanice i koptske četvrti kako biste vidjeli Crkvu Presvete Bogorodice, poznatu i kao Viseća crkva (“Al Mualaka”). U pitanju je jedna od najstarijih crkava u Egiptu. Kako je sagrađena iznad vodotornja i između dvije kule stare rimske tvrđave, izgleda kao da je okačena nad prolazom, te otuda i njen jedinstven nadimak.
Ulaz u crkvu vodi kroz masivna gvozdena vrata ukrašena biblijskim mozaicima. Poslije Viseće crkve, obavezno svratite do obližnjeg Koptskog muzeja za još malo uživanja u zanimljivim eksponatima i umjetničkim djelima.
Prvi dan obilaska završite večerom u nekom od prijestoničkih restorana, u kojima ćete uživati u egipatskim specijalitetima poput falafela i šakšuke sa domaćim, svježe pečenim hljebom.
Nakon večere, možete da svratite u Cairo Jazz Club, gradsko muzičko središte kada je u pitanju živa muzika. Zahvaljujući domaćim i međunarodnim umjetnicima, osim džeza, u klubu se može čuti i rok, hip-hop ali i di-džejevi.
Drugi dan: Nacionalni muzej egipatske civilizacije, krstarenje…
Drugi dan u Kairu, nastavlja se posjetom Nacionalnom muzeju egipatske civilizacije koji je otvoren u aprilu 2021. godine. Muzej je debitovao u velikom stilu kada su iz Egipatskog muzeja prebačene 22 kraljevske mumije tokom događaja poznatog kao Zlatna parada faraona.
U glavnoj dvorani muzeja su izloženi drevni egipatski artefakti koji potiču još iz praistorije
Kada ste u Kairu, ne treba zaboraviti kupovinu u sukovima i bazarima. Postoji nekoliko sjajnih mjesta za kupovinu, a po mnogima je najbolji čuveni bazar Han el Halili.
Nalazi se u islamskom dijelu grada, u blizini džamije Al-Azhar. Bazar je poznat po šarenim tkaninama, sjajnom srebrnom nakitu i začinima, i sjajna je prilika za kupovinu poklona i suvenira. Zapamtite da cijene nikada nisu fiksne na ovakvim mjestima, te odvojte malo vremena za cjenkanje sa prodavcima.
Ako ne ostajete dugo u Kairu, jednosatno krstarenje Nilom tokom zalaska sunca je zaista idilično. Za klasičan doživljaj, izaberite krstarenje tradicionalnim drvenim jedrenjakom (feluka), koji se često može vidjeti u istočnom Mediteranu. Ovo je odlična opcija kako za porodice tako i za solo putnike, jer možete upoznati druge putnike na grupnom krstarenju.
Nakon krstarenja, završite dan obrokom u nagrađivanom gastronomskom objektu i mjestu za zabavu Le Pacha, koje se nalazi na obali četvrti Zamalek. Prvobitno plutajuća palata iz 1901. godine, ova “znamenitost na Nilu” nudi prvoklasnu uslugu, zadivljujuće poglede sa vode i sjajne prilike za vrhunske obroke.
Stil pariskog bistroa ćete osjetite u restoranu Le Steak, u L’Asiatique ćete uživati u kineskim, japanskim, tajlandskim i indijskim specijalitetima, dok ćete na primjer u restoranu Le Tarbouche – Akl Zaman imati priliku da probate autentična i tradicionalna egipatska jela. (Naj portal)
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON