Pratite nas

Razglednice

Ptičiji jezik: U OVOM SELU 400 GODINA NE PROGOVARAJU NI RIJEČ, PRIČAJU ZVIŽDANJEM

Published

on

Davno prije nego što su imali struju, stanovnici turskog sela Kuškoj su osmislili briljantno jednostavan način komuniciranja na velike udaljenosti – zviždanje.
Oni ovaj način komunikacije zovu “ptičji jezik” ili “kuš dili”, a i samo ime njihovog sela Kuškoj znači “selo ptica”.

Ovo fascinantno sredstvo komunikacije je nastalo prije više od 400 godina. Pošto je smješteno na jako nepristupačnom terenu, prenošenje poruke do drugih seljana bilo je jako zahtjevno. Upravo su zbog toga seljani osjetili potrebu za alternativnim načinom komunikacije.

Inspirisani pjesmama ptica, počeli su da zvižde slogove turskih riječi. Mještani su koristili ovaj način komunikacije da jedni druge obavijeste o strancima koji prolaze kroz selo, da upitaju jedni druge za pomoć ili da jednostavno pošalju nekome pozivnicu za druženje uz čaj. Tokom godina njihov jezik zviždanja se toliko razvio da su počeli da sklapaju i složene rečenice, pa čak i da vode razgovore zviždanjem iako su u međuvremenu naučili svi turski jezik.

Kada biste ih i danas upitali zašto komuniciraju zviždanjem a ne “normalno”, ne bi vam dali odgovor. Kažu samo da imaju svoje razloge za to i zato bojkotuju obične razgovore.
Pošto se zvižduk čuje do udaljenosti od jednog kilometra, ako je osoba koja treba da primi poruku dalje, neko će uvijek biti ljubazan da prenese zvižduk – sve dok poruka ne stigne do svog cilja.

Danas u selu žive uglavnom stariji ljudi. U selu su se već pojavili mobilni telefoni, ali narod i dalje gleda da pred drugima komunicira zviždanjem.
Mještani, štaviše, svake godine organizuju festival koji promoviše jezik zviždanja, i prilikom toga pokušavaju da promovišu jezik među mlađom populacijom, kao i da razviju turizam koji značajno doprinosi ekonomiji sela. (Izvor: Pixelizam.com)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending