Prema najnovijim podacima broj oboljelih od virusa kovid-19 premašio je 20 miliona i sada iznosi 20.023.522, objavljeno je na sajtu worldomerters. Korona virus se širi nevjerovatnom, brzinom. Jedino na Novom Zelandu stotinjak dana nema oboljelih.
Teško je i u zemljama bivše Jugoslavije, najteže u BiH i Sjevernoj Makedoniji. Do kada će sve ovo trajati?
Srbijanski profesor Petar Kočović sa svojim timom saradnika napravio je svojevrstan model praćenja pandemije korona virusa ne samo u Srbiji, nego i u cijelom svijetu, a pomoću matematike predviđa kada će biti završen ovaj drugi talas kovida-19 po zemljama.
Po ovom modelu drugi talas pandemije mogao bi da se završi od polovine septembra do oktobra ove godine.
– Moj petočlani tim sastavljen od matematičara i programera prati na dnevnom nivou stanje u svih 216 drzava. Koristimo Gausovu krivu (matematički model koji se bazira na radu čuvenog njemačkog matematičara i fizičara Johana Karla Fridriha Gausa) koja se pomjera na dnevnom nivou. Metodologija je jedinstvena, a bazira se na višestrukim talasima – objasnio je ranije Kočović.
Po najnovijim proračunima, drugi talas u Hrvatskoj bi trebalo da se završi 18. septembra, u Crnoj Gori dva dana kasnije, u BiH 7. oktobra, u Sjevernoj Makedoniji 16. novembra, a u Bugarskoj poslednjjeg novembarskog dana. (Naj portal)