Semeteško jezero leži na nadmorskoj visini od 900 m, dok prečnik iznosi 60 metara. Smješteno na obroncima planine, u selu Semeteš, na oko 15 kilometara udaljenom od Raške, iza masiva planine Kopaonik u Srbiji.
Pored geografskih odlika, ono što je zanimljiva činjenica o ovom jezeru je i to što su se na jezeru formirala mala ploveća ostrva koja posjetioce ostavljaju bez daha.
Semeteško jezero predstavlja prirodni fenomen koji je prava rijetkost i u svijetu. Najveće je urvinsko jezero na Kopaoniku pored još dva poznata u ovom kraju – Gornjeg (Dugačko) i Donjeg (Malo) jezera. Smješteno je na teritoriji opštine Raška tik uz opštinu Leposavić i ne pripada Nacinalnom parku Kopaonik.
Geolozi tvrde da Semeteško jezero Kopaonik krasi već više miliona godina. Stvoreno od lednika i predstavlja čudo prirode.
Legenda o nastanku jezera govori o popu koji se oglušio o molbe mještana da ne obrađuje zemlju za vrijeme praznika u čast Svetog Ćirila. Kako nije htio da usliši njihove molbe, popa je stigla kazna i progutala ga je zemlja. Na tom mjestu, voda je izbila iz zemlje i tako je nastalo jezero.
Zbog velikog broja podzemnih izvora, na sredini jezera postoji lijevak zbog kog je nemoguće izmjeriti tačnu dubinu. Prema još jednom predanju, iz dubina jezera noću izlazi aždaha koja urlicima plaši mještane i životinje. Drugi izvori, pak, navode mit o vilama zbog kojih se lokalno stanovništvo zaključava u svoje kuće prije nego što padne mrak.
Pored mitomanske istorije, postoji i tradicija koja se jednom godišnje organizuje na obali ovog jezera. Tako se na Svetog Iliju organizuje Sabor koji okuplja veći broj posjetilaca. Bacanje kamena s ramena, vuča konopca, takmičenja u sviranju frule i harmonike, kao i izbor za lokalnu ljepoticu, deo su sabornog folklora koji je zanimljiv posjetiocima. (Naj portal)