Razglednice
Prelijepi prizori: LIVANJSKI DIVLJI KONJI SPUSTILII SE U GRAD
Obilan snijeg u planinskim predjelima oko Livna natjerao je livanjske divlje konje da se s visoravni Kruzi podno Cincara spuste do rubnih sela uz frekventnu saobraćajnicu koja vodi od Srednje Bosne preko Kupresa i Livna sve do Splita.
Ti su ljepotani svojevremeno natjerali i Ceste FBiH da naprave znak za njih, a zimi se redovno nalaze u izvještajima o stanju na cestama, gdje vozače koji se kreću preko planinskog prijevoja Borova glava (M15 Šujica – Livno) upozoravaju na učestale izlaske divljih konja na cestu, posebno u jutarnjim i večernjim satima.
Opčinjeni njihovom ljepotom, vozači zaustavljalu vozila, fotografiraju ih, uživaju u pogledu, a oni nestrpljivi stišću sirenu do iznemoglosti. Takvima Viktor Milanović, Livnjak kojega su reporter federalne. Ba zatekli kako fotografiše konje, poručuje sljedeće:
“Mislim da bi svi naši građani trebali savjesno voziti u ovom dijelu saobraćajnice koja je i naznačena kao prometnica gdje se divlji konji kreću i ližu sol, pogotovo u zimskom razdoblju”.
Danju prisustvo divljih konja na cesti i nije neki veliki problem, no u noćnim satima teško su uočljivi. Saobraćajni znakovi i upozorenja ipak su urodili plodom, govori glasnogovornik MUP-a K10 Ivica Vrdoljak:
“U odnosu na prethodne godine nesreća je manje. U 2019. bilo ih je 7, a u 2020. četiri. U obje godine pri udaru u konje po jedan vozač je zadobio lakše tjelesne povrede. Nažalost, konji nakon svih tih nesreća u većini slučajeva uginu”.
Konji na okolnim livadama i cesti privukli su i Maksidu Vogt, koja je zbog ljubavi prema njima prošle godine napustila Njemačku i sa suprugom doselila u Livno.
“Od 2014. dolazim već i dovodim razne grupe ovdje, iz Njemačke, Švicarske, Austrije, jer ja imam svoju školu, studente, i pišem za njemačke novine, izdajem knjige, pravim videopriče. Ustvari, to je moja profesija,” govori Maksida uz osmijeh, pojašnjavajući usput i profesionalnu opremu, fotoaparat i kameru.
Složila se s našom konstatacijom da su ljudi, hraneći ove ljepotane, nesvjesno napravili veliku štetu, te od divljih napravili poludivlje ili polupitome životinje:
“To ste dobro rekli. Nigdje u Evropi, pa ni u svijetu nemamo ovako jedno veliko krdo koje živi slobodno i kreće se nesputano, bez ograde, u prirodi. Znači, imamo situaciju da mi, koji se bavimo njihovim proučavanjem, možemo da posmatramo jedan prirodan način života tih životinja“.
I to treba sačuvati, prepustiti ih prirodi, ne hraniti, samo ih voljeti i posmatrati jer su prelijepi u svako doba godine. (Naj portal)
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON