Razglednice
Prelijepi prizori: LIVANJSKI DIVLJI KONJI SPUSTILII SE U GRAD
Obilan snijeg u planinskim predjelima oko Livna natjerao je livanjske divlje konje da se s visoravni Kruzi podno Cincara spuste do rubnih sela uz frekventnu saobraćajnicu koja vodi od Srednje Bosne preko Kupresa i Livna sve do Splita.
Ti su ljepotani svojevremeno natjerali i Ceste FBiH da naprave znak za njih, a zimi se redovno nalaze u izvještajima o stanju na cestama, gdje vozače koji se kreću preko planinskog prijevoja Borova glava (M15 Šujica – Livno) upozoravaju na učestale izlaske divljih konja na cestu, posebno u jutarnjim i večernjim satima.
Opčinjeni njihovom ljepotom, vozači zaustavljalu vozila, fotografiraju ih, uživaju u pogledu, a oni nestrpljivi stišću sirenu do iznemoglosti. Takvima Viktor Milanović, Livnjak kojega su reporter federalne. Ba zatekli kako fotografiše konje, poručuje sljedeće:
“Mislim da bi svi naši građani trebali savjesno voziti u ovom dijelu saobraćajnice koja je i naznačena kao prometnica gdje se divlji konji kreću i ližu sol, pogotovo u zimskom razdoblju”.
Danju prisustvo divljih konja na cesti i nije neki veliki problem, no u noćnim satima teško su uočljivi. Saobraćajni znakovi i upozorenja ipak su urodili plodom, govori glasnogovornik MUP-a K10 Ivica Vrdoljak:
“U odnosu na prethodne godine nesreća je manje. U 2019. bilo ih je 7, a u 2020. četiri. U obje godine pri udaru u konje po jedan vozač je zadobio lakše tjelesne povrede. Nažalost, konji nakon svih tih nesreća u većini slučajeva uginu”.
Konji na okolnim livadama i cesti privukli su i Maksidu Vogt, koja je zbog ljubavi prema njima prošle godine napustila Njemačku i sa suprugom doselila u Livno.
“Od 2014. dolazim već i dovodim razne grupe ovdje, iz Njemačke, Švicarske, Austrije, jer ja imam svoju školu, studente, i pišem za njemačke novine, izdajem knjige, pravim videopriče. Ustvari, to je moja profesija,” govori Maksida uz osmijeh, pojašnjavajući usput i profesionalnu opremu, fotoaparat i kameru.
Složila se s našom konstatacijom da su ljudi, hraneći ove ljepotane, nesvjesno napravili veliku štetu, te od divljih napravili poludivlje ili polupitome životinje:
“To ste dobro rekli. Nigdje u Evropi, pa ni u svijetu nemamo ovako jedno veliko krdo koje živi slobodno i kreće se nesputano, bez ograde, u prirodi. Znači, imamo situaciju da mi, koji se bavimo njihovim proučavanjem, možemo da posmatramo jedan prirodan način života tih životinja“.
I to treba sačuvati, prepustiti ih prirodi, ne hraniti, samo ih voljeti i posmatrati jer su prelijepi u svako doba godine. (Naj portal)
Razglednice
U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)
Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.
Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.
U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.
„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.
Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.
Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti4 sedmice
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti4 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON