Bore urezane u ruke kao pritoke teku ka njenim zglobovima. Žena u šarenoj suknji sjedi sama u svojoj kuhinji. Dnevni poslovi nisu gotovi – voditi farmu kao, što radi cijeli život, znači biti stalno u pokretu. Treba paziti kokoške i ovce, šiti i prati odjeću i popravljati traktore. Ali trenutno je svoj fokus stavila na igale za pletenje koje se u ritmu njišu u njenim rukama. Ona plete svoju pogrebnu odjeću.
Ovo je Kihnu, poznato kao Ostrvo žena, izolovano mjesto u Baltičkom moru kod zapadne obale Estonije. Često se naziva posljednjim evropskim matrijarhtom, ova ostrvska zajednica prvenstveno opstaje zbog snage i otpornosti žena.
Čuvarke bogate kulture koja se nalazi na Uneskovoj listi nematerijalnog kulturnog naslijeđa čovječanstva, žene sa Kihnua balansiraju između poljoprivrede, vaspitanja djece i svakodnevice koja je ispunjena obavezama oko održavanja tradicije predaka. Na mjestu gdje su muškarci kroz istoriju bili odsutni – jer su radili na moru kao ribari ili u inostranstvu – uloga žena se proširila izvan tradicionalnih rodnih uloga i u svaki aspekt života.
One su čuvarke pjesme, igre, tradicionalnog tkanja i rukotvorina. One su takođe sprovode obrede prelaza kao što su vjenčanja i sahrane.
Njihovu priču prenijela je i fotografkinja An Helen Gjelstad. Ona je bila pozvana na sahranu žene na Kihnu, Gjelstad se našla u kuhinji okružena starijim ženama obučenim u plavo, boju žalosti.
“Ovo je priča o prošlosti koja je važna za budućnost”, rekla je ona. “Moje unutrašnje uvjerenje je bilo da moram ovo da zabilježim, da to stavim u knjigu, da napišem priče.”
Gjelstad je tada napisala priču o mjestu prožetom tradicijom i Kalevala-metarskih pjesama (drevna usmena tradicija muzičkog pripovijedanja), tkanoj i vezenoj odjeći jarkih boja i sposobnosti žena da preuzmu sve od popravke motora do stočarstva. Takođe govori priču o preživljavanju, iako sa nesigurnom budućnošću.
Uprkos teškom vremenu i 50 godina sovjetske okupacije, ova matrijarhalna tradicije je opstala. Ali sada – kada mlade generacije odlaze u potrazi za mogućnostima – ova jedinstvena ostrvska kultura je ugrožena. Iako sezonski turizam napreduje jer radoznali posjetioci dolaze da nauče o bogatoj tradiciji Kihnua, pružajući preko potreban spas za ostrvo, stanovništvo stari i smanjuje mu se broj. (Naj portal)