Razglednice
Panorama od koje staje dah: DA LI STE POSJETILI TURSKI DVORAC ALANJA? (video)
Alanja je jedan od najljepših gradova na južnoj obali Turske. Smješten južno od Alanje, nalazi se istoimeni dvorac koji je srednjovjekovni dvorac, sagrađen u 13. vijeku i jedno je od mjesta vrijednih posjete.
Dvorac je 1221. sagradio sultan Aladin Kejkubat, koji je zauzeo grad i naredio da se ponovo izgradi. U dvorcu se nalaze 83 kule i 140 bastiona. Izgrađeno je gotovo 400 cisterni s vodom kako bi se zadovoljile potrebe za vodom u gradu koji se u srednjem vijeku nalazio unutar zidina. Neke od cisterni se koriste i danas.
Dvorac je sagrađen na ostacima antičkih utvrđenja, iz vizantijskog i rimskog razdoblja. Uzdiže se 250 metara iznad mora, na vrhu stjenovitog poluostrva, s tri strane zaštićenog Sredozemnim morem.
İćkale (unutrašnji dvorac) je muzej na otvorenom na vrhu poluostrva. Vizantijski, seldžučki i osmanski artefakti nalaze se u unutrašnjem dvorcu. Put od Edemeka vodi do unutrašnjeg dvorca na vrhu poluostrva. Ovdje se naplaćuje ulaz. S lijeve strane nalazi se cisterna za vodu pokrivena crvenom ciglom. To je najveća od oko 400 cisterni rasutih po dvorcu i još uvijek je u upotrebi.
Vizantijska crkva jedno je od najbolje sačuvanih djela u kompleksu do danas. Crkva je korištena kao mala džamija tokom seldžučkog razdoblja. Dio iza crkve, na koji se može popeti stepenicama, je vidikovac. Odavde se preporučuje posmatranje nevjerovatno lijepog grada, posebno pri zalasku sunca.
Dvorac je otvoren svaki dan od 09:00 do 19:30 u proljeće i ljeto, te od 08:30 do 17:00 u jesen i zimu. Ulaznica će vas koštati oko 30 turskih lira po osobi. Ako se nekako dokopate muzejske kartice možete ga posjetiti besplatno. Za rezervaciju zabavnih parkova, muzeja i ulaznica za izlete prije putovanja u regiju Antalija, ne ustručavajte se da provjerite ponude u službenoj trgovini.
Dvorac su u 2. vijeku prije Hrista nazvali “Korakesion” rimski ratnici. Bili su uznemireni gusarskim aktivnostima u istočnom Sredozemlju, pa su su zauzeli dvorac oko 64 godine prije Hrista.
Alaedin Kejkubad I. 1220.-1221. godine pridružio je dvorac i okolno naselje seldžučkoj zemlji. Tada su Karamanogulari bili pod vlašću Mameluka i osvojio ih sultan Sulejman Veličanstveni.
Unutrašnji dvorac (İćkale) danas je muzej. Seldžučki sultan Alaedin Kejkubad naredio je da se tu sagradi njegova palata. Nakon što je područje pod Otomanskim Carstvom postalo potpuno mirno, dvorac više nije bio isključivo obrambeni i u 19. vijeku brojne su kuće izgrađene unutar perimetra zida. Danas se u dvorcu nalazi naselje. (Naj portal)
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON