Pratite nas

Razglednice

Ostrvo iz magle: FENOMEN KOJI JE VIDLJIV JEDAN DAN SVAKE SEDME GODINE

Published

on

Prema drevnoj irskoj legendi, Hy-Brasil je ostrvo sakriveno u magli, koja se digne svakih sedam godina – i to samo na jedan dan, Ovo misteriozno ostrvo u kartama se nalazi od 1325. do 1800-ih, a na većini karti locirano je oko 300 kilometara od obale Irske u Sjevernom Atlantiku, piše Ancient Origins.

Priče o ovom fantomskom ostrvu vijekovima su kružile Evropom, s pričama o “obećanoj zemlji svetaca” ili pak “raju gdje živi napredna civilizacija”.

Jedno od uočljivijih geografskih obilježja ostrva Hy-Brazil je to što na kartama uvijek izgleda kao krug s kanalom (ili rijekom) koja na njemu teče od istoka prema zapadu.

Hy-Brazil, još nazivan i Hy-Breasal, Hy-Brasil, Hy-Breasil i Brazir, a to ime potječe od Breasal, što znači visoki kralj svijeta u keltskoj povijesti. Prvi je otok na kartu stavio kartograf Angelino Dulcert iz Genove 1325. pod imenom Bracile., a kasnije se pojavio u Katalonskom Atlasu 1375., kao dva odvojena ostrva s istim imenom “Illa de brasil”.

Ekspedicije u potrazi za ostrvom iz magle

John Jay Jr. je 1480. krenuo iz Bristola u Engleskoj s ciljem upoznavanja bajkovitog ostrva, ali se nakon dva mjeseca provedena na pučini vratio praznih ruku i razočaran.

Godine 1481. još su dva broda, Trojstvo i George, otišli iz Bristola na ekspediciju kako bi pronašli Hy-Brasil, također bez uspjeha.

Zanimljivo je da je 1497. godine španski diplomata Pedro de Ayala obavijestio katoličke kraljeve Španjolske da je John Cabot (prvi Evropljanin koji je posjetio Sjevernu Ameriku od Vikinga) “otkrio u prošlosti muškarce iz Bristola koji su pronašli Braziliju”. Podrazumijevalo se da je neko iz jedne od Bristolovih ekspedicija uspio pronaći.

Tamo tvrde da su upoznali mudrog starca koji im je dao zlato i srebro. Začudo, kapetan je rekao da je Ostrvo naseljeno velikim crnim zečevima i tajanstvenim čarobnjakom koji je sam živio u velikom kamenom dvorcu. Ekspediciju je vodio kapetan Alexander Johnson, koji je također tvrdio da je pronašao Hy-Brasil, potvrđujući Nisbetova otkrića.

U sljedećim godinama Hy-Brasil se povukao u anonimnost. Kako su pokušaji da se ponovno pronađe pokazali neuspješnima, kartografi su ga počeli izostavljati na nautičkim kartama. Kada je posljednji put zabilježena na karti 1865. godine, jednostavno je zabilježen kao “Brazil rock”.
Posljednje dokumentirano viđenje Hy-Brasila imali su 1872. Robert O'Flaherty i T.J. Westropp. Westropp je tvrdio da je posjetio ostrvo tri puta i bio je tako očaran da je doveo svoju porodicu da ga vidi lično.

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending