Razglednice
Okultni fenomeni: PEĆINA U KOJOJ VODA KAPLJE NAOPAKO, A TELEFONI SE GASE!
Tajnovito mjesto nadomak Atine gotovo da niko i ne obilazi. Razlog tome jesu brojna sujeverja koja dolaze da istraže samo obožavaoci paranormalnog, piše Pun kufer. Pećina Davelis nalazi se na jugozapadnoj strani planine Pendeli, s koje je svojevremeno dolazio materijal za izgradnju Partenona.
Pećina je nazvana prema razbojniku iz devetnaestog vijeka po imenu Davelis. On ju je sa svojom bandom koristio kao skrovište, a prema legendi, postojao je i lavirint tunela koji je vodio do kuće vojvotkinje koja mu je bila ljubavnica. Na ulazu u pećinu, u stijeni nalazi se crkva pustinjaka iz 12. vijeka.
Malo dublje u pećini poštovao se bog Pan, a ostaci koji to potvrđuju mogu se vidjeti u Arheološkom muzeju u Atini. Na jednom od zidova mogu se vidjeti reljefi nekadašnjih putnika, uključujući nekoliko engleskih pisaca devetnaestog i ranog dvadesetog vijeka.
Postoje zapisi o tome da je grčka vojska ondje izvodila povjerljive operacije, zbog čega je pećina bila zatvorena za javnost. Povezivala se i s nuklearnim oružjem, eksperimentima tokom hladnog rata te brojnim teorijama zavjere.
Paranormalani status dobila je zbog najrazličitijih ispovjesti posjetilaca. Navodno su vidjeli vodu koja kaplje s poda prema vrhu pećine, stvorenja nalik mačkama koja hodaju uspravno, a i sa elektronskim uređajima se nešto čudno zbiva – gase se i kvare kada ste u pećini.
Dimitrios Makridopulos je uvijek bio opčinjen neobičnim pojavama. Proždirući knjige o okultnim fenomenima, od djetinjstva do odraslih godina, postao je znatiželjan o planini Penteli, oblika piramide.
Bez obzira na to šta je istina, studija koju je sproveo Jorgos D. Papadeas iz Instituta za geologiju i istraživanje minerala Grčke iz 2002. godine navodi da postoji nešto neobično u pećini. Naučnici su pronašli ploču obogaćenu grafitom između slojeva mermera, što planinu čini dobrim provodnikom elektromagnetnih talasa.
Osim toga, mermer sa ove planine posjeduje određena naučna svojstva koja ga dovode do dobijanja električnog naboja u uslovima visokog pritiska, čime se mogu objasniti bizarne elektromagnetske pojave, ali i zdravstvene, poput vrtoglavice i dezorijentacije.
Na taj način, Dimitrios Papanikolau, profesor geologije na Univerzitetu u Atini koji proučava Penteli još od 1973. godine, kaže da se u planini ne događa ništa paranormalno već da je nauka sve objasnila. (Naj portal)
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON