Razglednice
Neobično Bledsko jezero: KAKO JE NASTALO ZVONO ŽELJA
Slovenija zaista ostavlja bez daha, ali jezero Bled dio je savršenosti prirode. U sredini jezera nalazi se ostrvce sa crkvicom, što danas predstavlja jedan od simbola ove zemlje.
U davna vremena su ostrvo, na kome se danas nalazi crkva posvećena Uznesenju Marijinom, koristili pagani. Hram posvećen Živi, slovenskoj boginji ljubavi i plodnosti je u davna vremena postojao na ovom mjestu. Zatim su izbili sukobi između pagana i hrišćana, što je rezultiralo i rušenjem svetinje. Iako su ratovi završeni, prvobitni hram je uništen.
Vremenom je tu podignuta crkva posvećena Djevici Mariji. Svetinja koju danas možemo primijetiti na ovom ostrvu u Bledskom jezeru datira iz 17 vijeka.
Ništa čudno što su za ovo mjesto vezane i različite legende, počev od vjerovanja koja se odnose na dolaska na ostrvo, pa do onih o njegovom nastanku. Najprije da se osvrnemo na prilaz ostrvu. Do njega se može doplivati ili stići čamcem, navodi BBC. U pitanju je takozvana pletna, čamac koji podsjeća na venecijanske gondole. A kada već stignete na ostrvo, pripremite se na uspon. Naime, do crkve vodi čak 99 stepenika.
I ne zaboravite da zamislite želju kada stignete. Ovdje postoji i takozvano zvono želja, koje ukazuje radoznalim posjetiocima da li će im se želja ostvariti ili ne. Kažu da je dobro ako se čuje tri puta. Ali ne zaboravite na vrlo važno upozorenje – dozvoljena je samo jedna želja.
Tokom 16. vijeka je na ostrvu u Bledskom jezeru živjela mlada žena, kojoj su muža razbojnici najprije ubili, a zatim njegovo tijelo bacili u jezero. Zato je njegova žena, prema lokalnoj legendi, odlučila da prikupi svo bogatstvo koje ima i da naruči zvono, koje će biti stavljeno u crkvu na ostrvu.
Zvono želja, kako je danas poznato, izradio je italijanski majstor Franziskus Patavinus 1534. godine u Padovi.
I ništa tu ne bi bilo čudno, da zvono nije zadesila posve neobična sudbina. Po završetku, majstor šalje zvono na Bledsko jezero. Ali neka viša sila je umiješala prste, pa je baš tokom putovanja počela jaka oluja, koja je prevrnula čamac, a u njemu i ribara i zvono. Neko tvrdi da se i danas sa dna Bledskog jezera može čuti zvuk zvona, kada su noći posebno mirne.
Nedugo nakon toga, neutješna udovica odlučuje da napusti ostrvo i seli se u manastir u Rim. Čuvši za to kasnije, kada je žena već preminula, papa odlučuje da pokloni zvono crkvi Gospe od ostrva, kako se još naziva. Danas je zvono želja poznata atrakcija ovog ostrva. (Naj portal)
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON