Razglednice
Neobična Rumunija: GRAD SA KUĆAMA KOJE IMAJU “OČI”
Sibiu je srednjovjekovni grad u rumunskoj regiji Transilvanija, poznat je po očima na krovovima kuća. Radi se o prozorima koji daju efekat kako vas kuće pomno prate pri svakom pokretu.
Oči, koje su simbol i turistička atrakcija grada, dale su Sibiu nadimke “Grad s očima” i “Grad u kojem kuće ne spavaju”.
Časopis Forbes ga je uvrstio na listu 10 najidiličnijih mjesta za život u Evropi. Ima oko 150.000 stanovnika i sastoji se od gornjeg i donjeg središta povezanih isprepletenim uličicama.
Zgrade u gotičkom stilu odražavaju mađarsko-njemački utjecaj, a mnoge imaju zajedničku karakteristiku na svom krovu s teškim crijepom: mali prozori u potkrovlju koji se pojavljuju kao kapci koji gledaju prema vama. Možete vidjeti obične kuće sa dva oka, ali možete sresti i kuće sa tri, četiri ili čak pet očiju.
Sibiu je nekad bio administrativni centar i glavni grad Siebenbürger Sachsena, njemačkog stanovništva Transilvanije. Ljudi su tvrdili da su njemački okupatori u regiji namjerno izgradili oči kako bi ulijevali strah ljudima. Htjeli su da steknu uticaj da ih se uvijek motri i da se stoga moraju ponašati na odgovarajući način.
Također, interesantno je da su oči Sibiua 2017. godine postale simbol i svojevrsni logo demonstracija protiv korupcije u vladi. S ozirom na to da je ovaj grad jedna od kulturnih metropola zemlje i razvijenijih gradova – demonstranti su rekli da stvaraju “područje bez korupcije” sa očima Sibiua kao simbol njihove stalne budnosti. (Naj portal)
Razglednice
U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)
Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.
Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.
U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.
„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.
Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.
Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti4 sedmice
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti4 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON