Razglednice
Neobična Crna Gora: KO IMA PARA IDE NA MORE, A KO IH NEMA U SUTOMORE I HAJ – NEHAJ TVRĐAVU
Blizina Bara i povoljnije cene smeštaja su osnovni razlozi zbog kojih mnogi turisti biraju baš letovanje u Sutomoru, ali u ovom malom primorskom mestu ima i skupih hotela u koje mahom dolaze stranci
Kad turisti požele da se našale na račun onih koji biraju Sutomore kao destinaciju za odmor, obično izgovore rečenicu: “Ko ima para ide na more, a ko ih nema u Sutomore”.
Ovo ljetovalište u Crnoj Gori oduvijek je bilo poznato po povoljnijim cijenama u odnosu na većinu mjesta na crnogorskom dijelu Jadrana. Udaljeno je tek nekoliko kilometara od Bara, pa se praktično nalazi na idealnoj poziciji, a plaža duga skoro dva kilometra mami sve one koji vole da se sunčaju i plivaju.
Pored toga što se smatra dobrim izborom za odmor porodica sa malom djecom i ljubitelja mirnog odmora, Sutomore se može pohvaliti i bogatim noćnim životom. Do početka pandemije dobro se znalo – najveći dio gostiju Sutomora su mahom oni koji sebi ne mogu da priušte ljetovanje u turistički atraktivnijoj Budvi.
Odakle potiče izreka: “Ko ima para ide na more, a ko ih nema u Sutomore”?
Prema kazivanju domaćina, sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog vijeka najveći broj građana Crne Gore koristio je voz. Kako je Sutomore prva “morska stanica”, a karta je bila jeftina, tako su građani najčešće birali da dođu u Sutomore, tu se okupaju na plaži i onda se iste večeri vozom vrate kući.
Najčešće su dolazili Podgoričani; kad završe sa poslom u tri popodne sjednu u voz i za manje od sat vremena su u Sutomoru.
Ljeti su dani dugi, pa imaju vremena i da se okupaju u moru, i da prošetaju po mjestu, i da se uveče tim istim vozom za male pare vrate u Podgoricu. Porodice koje su imale više novca i mogle sebi da priušte pravo ljetovanje uglavnom nisu dolazile u Sutomore, već su odlazile u Budvu, Herceg Novi ili hrvatski dio Jadrana. Tako se i danas može naći privatni smještaj za manje od 10 eura po osobi. U hotelima noćenje s doručkom košta 80 eura po osobi u dvokrevetnoj sobi.
Ako odete u Sutomore obavezno posjetite ostatke tvrđave Haj-Nehaj, jedna od posebnih ovdašnjih atrakcija. (Naj portal)
PROČITAJTE I OVO:
Jedinstveni kutak za dame: ŽENSKA PLAŽA U ULCINJU ZA NEROTKINJE
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON