Pratite nas

Razglednice

Neobičan arhipelag: NA OSTVRVU BLAŽENSTVA RASTE 825 VRSTA BILJAKA

Published

on

Sokotra ili Soqotra (“ostrvo blaženstva”) je arhipelag u Indijskom okeanu koji se sastoji od četiri ostrva i koji administrativno pripada Jemenu, iako je geografski najbliži Somaliji.

Na ovom arhipelagu se nalazi čak 825 rijetkih vrsta biljaka od kojih je više od trećine proglašeno endemima – odnosno, vrstama koje se ne pojavljuju nigdje drugo na svijetu. Ali biljke nisu jedini endemi na Sokotri.

Ovdje takođe žive gmazovi i puževi, od kojih je preko 90% endema.

Neobično i šaroliko kopno prati i more koje okružuje ostrvo sa 253 vrste koralja, 730 vrsta riba i 300 vrsta rakova, jastoga i škampi.

Kada je većina životinja slobodno lutala iz jedne u drugu regiju (prije oko 250 miliona godina), Sokotra je već tada bila odvojena od glavnog kopna zbog čega je i razvila jedinstvenu floru i faunu. Klima na arhipelagu je suha i vruća, a opet, ovdje uspjeva nevjerovatno velik broj različitih biljaka.
Pored bogate flore i faune Sokotra je također naseljena i ljudima već 2.000 godina, a danas samo na glavnom ostrvu živi oko 50.000 stanovnika. (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending