Razglednice
Nemojte se smijati imenu: U JEZERU PARIGUZ KOD BEOGRADA LIJEČE HEMOROIDE
Jezero Pariguz je udaljeno desetak kilometara od centra Beograda pema planini Avala (naselje Resnik). Pariguz je nastalo 1990. godine izgrađivanjem brane zbog čestih poplava koje je izazivala voda sa tri izvora, odnosno potoka Pariguz, koji se nalazio na mjestu današnjeg jezera. Tu je bilo ljekovito blato za koje se smatralo da pomaže u liječenju hemoroida.
Pariguz okružuje listopadna šuma, a uski zemljani put koji tuda prolazi vodi do njegovih obala. Nema parkirališta niti bilo kakve naznake da ovo jezero može postati konkurent nekim od daleko poznatijih turističkih atrakcija u Beogradu. Zadnjih godina lokalne vlasti sve glasnije pričaju o uređenju Paliguza i okoline
Ribari posebno vole ovo mjesto, jer tu nema mnogo posjetilaca, a jezero je bogato ribom, ima klijena i bijele ribe.
“Samo nas nekoliko dođemo, bajagi pecamo ribu. Nije nam ni do toga, koliko nam je do mira i i spokojstva koje nam samo priroda može vratiti – kaže jedan od pecaroša koji redovno dolazi na Pariguz, uz opasku da mu je posebno drago što se jezero ne preporučuje za kupanje.
Postoje dvije legende koje govore o tome kako je ovo jezero dobilo ime.
Prema prvoj, prostor gdje je danas smješteno jezero, bio je bogat blatom i ljekovitom vodom. Ona je imala blagotovorno djejstvo na krvne sudove, naročito na hemoroide.
Druga legenda ima herojsku pozadinu. Jedna od prvih pobuna u organizaciji Karađorđevih ustanika dogodila se upravo ovdje. U dolini gdje se danas nalazi jezero, Srbi su u zasjedi sačekali Turke i sačmama im izrešetali donji dio leđa, a posebno stražnjice. (Naj portal)
.
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON