Pratite nas

Razglednice

Najduža u Evropi: ADRENALINSKO SKIJANJE NA VODAMA JEZERA ŠLJIVNO

Published

on

Da biste se odmorili i napunili baterije, dovoljan je samo kratki bijeg iz grada. A da biste sebi to priuštili, nisu vam potrebni avionska karta, veliki budžet, kao ni prtljag, jer pravi dragulj u srcu netaknute prirode nalazi se 30 kilometara od centra Banjaluke i pored opuštanja donosi i adrenalinsku atrakciju.

Najduža instalacija za skijanje na jezeru u Evropi Wake park nalazi se upravo na Manjači, tačnije na jezeru Šljivno, te posjetiocima nudi nezaboravno iskustvo i dozu adrenalina koja je svima potrebna. Uz ovu adrenalinsku atrakciju postavljen je i idiličan kafe-bar, a posjetioci takođe na ovoj lokaciji imaju priliku da isprobaju brojne aktivnosti na vodi, kao što su vožnja na SUP dasci ili kanuom, a na jezeru je postavljen i vodeni park, koji će upotpuniti ponudu za sve one koji ovog ljeta žele da uživaju van gradske buke i vreve.

Dužina linije Wake parka je 282 m, što je čini najdužom linijom ovog tipa u Evropi, a siguran i neponovljiv osjećaj skijanja po jezeru obavlja se uz sve propisane mjere bezbjednosti.

“Skijanje na vodi – wakeboarding je veoma siguran sport za sve starosne grupe, sa minimalnim rizikom. Za početak je potrebna dobra volja, kraća teoretska obuka i praćenje uputstava instruktora. Uz to, prethodno iskustvo u skijanju ili snoubordingu svakako pomaže, ali nije neophodno. Brzina učenja je individualna, a većina početnika savlada osnove već pri prvoj vožnji”, istakao je za “Nezavisne” Stefan Prtina iz Wake parka.

Skijati ili bordati po vodi mogu svi uzrasta od 14 i stariji, s obzirom na to da je park obezbijeđen spasiocima i edukovanim operaterima za Wake boarding. Takođe, sva oprema, kao što su kacige, bordovi, neoprenska odjela i pojasevi nalaze se direktno na licu mjesta, a na posjetiocima je samo da se opuste i uživaju.

“Reakcije su veoma pozitivne, jer je ova adrenalinska disciplina jedno novo i nesvakidašnje iskustvo. I pored skijanja na vodi, Wake park u ponudi ima druge aktivnosti, poput SUP dasaka, kajaka, akvaparka za djecu, ležaljki i kafe-bara, tako da posjetiocima dan bude potpuno ispunjen”, naveo je Prtina, dodavši da je Wake park otvoren svakim radnim danom i vikendom.

Iako ponekad nepravedno zapostavljena, jezera su izvrsna ideja kad nastupe ljetne vrućine te pružaju savršenu oazu opuštanja. Slatka voda do 25 stepeni poziva na kupanje te su savršena alternativa moru.

A uz sav sadržaj, drvene ležaljke, baldahine i slamnate suncobrane na predivnoj jezerskoj plaži, odmor je zagarantovan. (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending