Pratite nas

Parapsihologija

Mračna prošlost luksuzne vile Cetinale: Puna duhova i razuzdanih zabava

Published

on

Vila u kojoj su se snimale posljednje scene popularne serije “Nasljednici” ima mračnu prošlost, a pripadala je britanskom političaru zbog čije je afere umalo pala tamošnja vlada 70-ih godina

 

Producenti serije “Nasljednici” koja prati nevjerovatno-bogatu porodicu Roj odabrali su italijansku vilu skandalozne prošlosti za set hit-serije. Imanje je nekada pripadalo britanskom političaru, torijevcu zbog čije je afere umalo pala vlada Edvarda Gita.

Porodični rat

Vila je poznata i po porodičnom ratu za naslijeđe poput onoga kojeg gledamo i u samoj seriji “Nasljednici”. Vila Cetinale nalazi se u italijanskoj Toskani, a na stranicama koje prate putovanja opisana je kao “ultimativno mjesto za žurke” pa se može iznajmiti za 50.000 funti dnevno.

Upravo u toj vili snimane su posljednje epizode “Nasljednika”. Članovi porodice Roj otputovali su tu iz Amerike na vjenčanje Lejdi Karoline i lukavog Britanca.

Vila Cetinale nekada je bila u vlasništvu lorda Antonija Lambtona, koji je dao ostavku u britanskoj vladi 1973. godine nakon što su u javnost procurile njegove gole fotke iz kreveta s dvije djevojke, s kojima je pušio marihuanu.

Afera je otkrivena kada je suprug jedne od tih djevojaka, Norme Levi, htio sve da proda tabloidima kako bi se obogatio. Lord Lambton je odmah podnio ostavku, a kasnije je u intervjuima priznao kako je plaćao prostitutke “jer voli raznolikost u krevetu”.

Poznata lica

Njegov dom bio je i žarište brojnih žurki, a svjetska poznata lica bila su redovni gosti tog imanja. Mik Džeger i princ Čarls samo su neka od imena koja su pohodila te žurke blizu italijanske Sijene. Danas se može iznajmiti za pozamašnu cifru. A gostima je na raspolaganju 13 spavaćih soba, bazen, vrtovi i šuma koja se nalazi na tom imanju.

Vila ima turbulentnu prošlost, a izgrađena je u 17. vijeku za papu Aleksandra VII. Sudeći po istorijskim podacima, mnogi su na imanju doživjeli neugodne situacije s duhovima. Vila je bila nekoliko puta pod istragom zbog ubistava, a danas je njen vlasnik Edvard Lambton, sin nestašnog britanskog ministra.

(Najportal)

Parapsihologija

Kad god se pojavi, donosi nesreću: RIBA SUDNJEG DANA NA OBALAMA KALIFORNIJE

Published

on

Izuzetno rijetka riba, poznata kao “riba Sudnjeg dana”, ponovo je primijećena na obali Encinitasa u Kaliforniji. Ovo je treći put u posljednja tri mjeseca da je ova vrsta primijećena u Kaliforniji, a samo je 22. put zabilježena tokom posljednjeg vijeka, piše CNN.

Alison Laferiera sa Instituta za okeanografiju Scripps pri Univerzitetu u Kaliforniji pronašao je 6. novembra ribu dugu preko 2.7 metara na obali Grandvju biča u San Dijegu.

Uginula riba potom je uklonjena od strane Nacionalne administracije za okeane i atmosferu (NOAA) i prebačena u Naučno-istraživački centar za ribarstvo na jugozapadu, kako je navedeno u objavi u objavi Instituta na Fejsbuku.

“Uzeli smo uzorke i zamrzli primjerak dok čekamo dalja istraživanja i konačno očuvanje u Kolekciji morskih kičmenjaka – istakao je Ben Frable, menadžer Kolekcije morskih kičmenjaka Scripps-a, u objavi.

Japanska mitologija povezuje pojavu ove ribe u plitkim vodama sa predznacima zemljotresa i cunamija, prema Atlas Obscura.

Godine 2011. najmanje desetak primjeraka ove ribe prijavljeno je na japanskoj obali neposredno prije nego što je Japan doživio najveći zabilježeni zemljotres u martu 2011. godine, navode podaci Ocean Conservancy.

Pojavile su se teorije da tektonski pomaci koji prethode zemljotresima ubijaju ovu vrstu, uzrokujući da se ribe zapljusnu na plaže neposredno prije nego što zemljotres pogodi, navodi Natural World Facts. Međutim, istraživanje iz 2019. godine nije pronašlo nikakvu povezanost između zapažanja ove ribe i pojave zemljotresa u Japanu, kaže GeoScience, prenosi CNN.

Ova takozvana „riba Sudnjeg dana“ rijetko se viđa i još uvijek nije potpuno poznata naučnicima, prema Ocean Conservancy, jer uspijeva u najmanje istraženom ekosistemu mora: mezopelagijskoj zoni, koja se nalazi čak 9 kilometara ispod površine okeana. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending