Razglednice
Mjesto obavijeno misterijom: ZAŠTO SE U OVAJ “UKLETI GRAD” NE ULAZI NAKON ZALASKA SUNCA?
Indija je zemlja priča. U njoj ćete čuti mnogo interesantnih predanja o magiji, bogovima, ljudima i životinjama, a grad Bangar je vJerovatno jedno od mJesta koja su najviše inspirisalo indijske narodne pripovJedače. Po legendama, a najčešće se za Bangar vezuju dvije – podjednako zastrašujuće za one kojima sujeverje nije strano, ovo mjesto je dom duhova.
Po jednoj legendi, nekada slavni grad, prokleo je čovjek po imenu Baba Balnat, koji je dopustio da se grad izgradi pod uslovom da nijedan njegov dio ne baca sjenku na njegov dom. Ukoliko se to dogodi, zaprijetio je Baba Balnat, grad će biti uništen. To se navodno i dogodilo: jedan princ je podigao previsoku palatu, a dom Babe Balnata našao se u sjenci, pa je ovaj bacio kletvu čija moć traje i danas.
Po drugoj legendi, čarobnjak Singhija zaljubio se u princezu, kćerku vladara ovog grada i pripremio čarobni napitak kako bi mu ljubav bila uzvraćena. Međutim, princeza je shvatila da je ulje koje joj je služavka donijela sa pijace začarano, te odbila je da ga koristi.
Legenda kaže da je to čarobnjaka toliko naljutilo da je bacio kletvu na Bangar, a mnogi i danas vjeruju da je ovo više od narodne priče, jer je već slijedeće godine Bangar ratovao protiv Ajabgarha. Princeza je tada i poginula, a priče o duhovima koji opsjedaju Bangar su počele da kruže.
Na široj teritoriji ovog grada danas živi manje od 1300 ljudi, a najpoznatiji je po ruševinama hramova, podignutih u čast Gopinatu, Šivi, Hanumani, Ganeši, Višal Devti, Lavina Deviju i Kešavi.
Uprkos vijekovima propadanja i zloslutnim pričama, tvrđava, ušuškana u zelenilo, djeluje spokojno i veoma je popularna turistička atrakcija, koja čuva istoriju kraljvestva koje je podigao maharadža Savai Madho Sin u XVI veku. Tu su ostaci gradskih kuća, glavnog puta, džamije i prelijepe palate, koju štite dva utvrđenja.
Ipak, svi ljubitelji istorije i misterije mogu da se dive ljepotama Bangara samo tokom dana. Onog trenutka kada sunce zađe, morate biti van njegovih kapija jer ćete se u suprotnom oglušiti o zakon.
“Ulazak unutar granica Bangara prije izlaska i poslije zalaska sunca je strogo zabranjen”, naglašeno je na tabli u ovom mjestu. “Zakonske mjere biće preduzere protiv bilo koga ko ne prati ova uputstva.”
Kako tvrdi lokalno stanovništvo, mnogi putnici i dobrovoljci odlučili su da prenoće u tvrđavi i više nikada nisu viđeni. Šta god da je istina, ovaj natpis svakako pojačava misteriju i čini Bangar još interesantnijom turističkom atrakcijom. (foto: Depositphotos, Hackman)
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON