Pratite nas

Razglednice

Misteriozno Podrinje: PODZEMNI GRAD “KAMENA DJEVOJKA” GRADILI SU ROBIJAŠI

Published

on

Podzemni grad u Malom Zvorniku, u zapadnoj Srbiji, koji je građen po naređenju kralja Aleksandra Prvog Karađorđevića, jedna je od najvećih turističkih atrakcija tog kraja.

Građen je početkom tridesetih godina 20. vijeka, u tajnosti, pod šifrom “Kamena djevojka”, kao sklonište za smještaj članova dinastije Karađorđević i vlade u slučaju rata.
Prostor površine 5.000 kvadratnih metara, skriven u stijeni, još nije dovoljno istražen, ali turistima je sve zanimljiviji, prenose srbijanski mediji.

Prostor je pun odaja iskopanih u kamenu za kraljevo ratno zapovjedno mjesto i navodno duži boravak oko 5000 ljudi. Izgradnja je počela 1931. i trajala je sve do ubistva kralja Aleksandra u Marseilleu 1934. godine. Posao je prekinut, a do tada je napravljeno oko dvije trećine skloništa.

“Ima oko 70 prostorija i oko 12 izlaza ili ulaza sa željeznim vratima, negdje oko 4500 kvadratnih metara. Mi se nalazimo u prostoriji gdje je održana posljednja sjednica Vlade Kraljevine Jugoslavije, 10. na 11. travanj 1941. godine”, ispričala je svojevremeno Suzana Repović iz Turističke organizacije Mali Zvornik.

Duž hodnika nalaze se brojne prostorije – kraljev apartman, kabinet, dvorane, spavaone za stražu, biblioteka… Temperatura je uvijek ista – između 14 i 16 stepeni.

“Nažalost, ništa ovdje nije autentično i ovaj namještaj je izrađen po uzoru na namještaj iz tog razdoblja, jer je ovo godinama bilo napušteno, nije se znalo ni koja je namjena, ni za što je ovo služilo. Bilo je otvoreno i dostupno tako svim građanima i tek prije otprilike 12 godina se otkrilo što je ovo zaista i tada je lokalna samouprava uložila značajna sredstva”, objašnjava Repović, a glavno pitanje je – zašto je baš ovdje napravljen.

“Jako bitan faktor je kako komunicirati s ostatkom svijeta. Nedaleko od podzemnog grada Karađorđevića nalazi se planina Gučevo koja ima optičku vidljivost s brdom koje je iznad ovog podzemnog grada, a Gučevo ima odličnu optičku vidljivost s Crnom rijekom u Bosni i Hercegovini, koja je izuzetno važan strateški vojni objekt”, istaknuo je pak Mlađan Crkvenjaš iz Malog Zvornika.

Podzemni grad su, piše Kurir, kopali osuđenici iz cijele zemlje. Dovođeni su i odvođeni noću, kako ne bi znali gdje se nalaze i što grade. Podzemni grad dugo je bio zatvoren za javnost, a otkako su njegova vrata 2011. godine otvorena za turiste, posjetilo ga je desetke hiljada ljudi. (Naj portal)

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending